OPINION – Ky vend është i çmendur, me banorë autoktonë të falisur dhe në pritje të “pushtimit” nga bangladeshasit…

Nuk gjenden fjalë të ngushëllosh një familje kur humb fëmijën e saj. Është e pamundur të përballesh qoftë edhe në distancë me një ngjarje thellësisht tragjike si ajo e Himarës.…

Dritëhijet politike të Sali Berishës, nisi rrugëtimin në moshën 46 vjeçare dhe kërkon rikthimin 31 vite më pas…

Sali Berisha në dhjetor 1990 është konsideruar nga disa si i dërguar i ish- presidentit të fundit komunist Ramiz Alia tek Lëvizja e Studentëve. Pavarësisht se lëvizja bati si bërthamë…

“Po vret intelektualët, me kë do e bësh Shqipërinë me teneqexhinjtë apo…?”, takimi me diktatorin që e çoi në ekzekutim Sabiha Kasimatin

Nga Uran BUTKA Sabiha Kasimati, një nga gratë e shquara intelektuale, shkencëtarja e parë shqiptare, u pushkatua vetëm pse ishte e tillë. Ajo vjen jo rastësisht nga një familje e…

OPINION – A do të konsolidohet Shkodra si një periferi e politikës aktuale, me mungesë totale përfaqësimi…apo…?

Të flasësh për Shkodrën dhe kontributet e saj në ekzistencën e kombit, Shqipërisë e shqiptarisë, jemi të gjithë të vegjël. E kur themi Shkodër, nuk i referohemi një territorit të…

ZËRAT nga klani i bashkisë – A po punon Erion Veliaj nën rrogoz për humbjen e Edi Ramës në 25 prill?!

Kush ndjek intensivisht zhvillimet e fushatës paraprake për zgjedhjet e 25 prillit, ka vënë re me siguri se nga krahu i PS-së, madje ndonjëherë më shumë se vetë Rama, i…

EDITORIAL – “30 qershori” një vit më pas, një pësim që duhet të na bëhet mësim…të gjithëve…

Mbushet viti nga votimi (zgjedhjet) e 30 qershor 2020. Procesi i cili ka hyrë tashmë në historinë e proceseve elektorale në këtë vend. Një vit më parë, u kurorëzua rezultati…

EDITORIAL – Qendrim publik i ShkodraWeb Media për ligjin “Antishpifje” të qeverisë…

QENDRIM ZYRTAR I SHKODRAWEB MEDIA PËR PAKETËN “ANTISHPIFJE” TË QEVERISË ShkodraWeb Media prej rreth 2 viteve e gjysmë është pjesë e rrjetit të portaleve online, në shërbim të informimit por…

EDITORIAL/ Nuk akuzojmë askënd por nuk do të mbyllim gojën përballë askujt…

Prej më shumë se 12 orësh, ShkodraWeb Media është gjendur nën një sulm të çuditshëm. Adresa jonë në internet https://www.shkodraweb.com ka qenë e paaksesueshme fillimisht në pjesën e lexuesve (frontend…

OPINION/ Nëse e kërkoni, ja ku mund ta gjeni me siguri kryebashkiakun që po kërkoni për “ta arrestuar”…

Agim Kajmaku po i shmanget për bukuri dhe pa probleme drejtësisë. Nga 11 nëntori, policia nuk po arrin ta gjejë për ta dërguar në “arrest me burg” ashtu siç ka…

Edi, mbylli të gjitha port-halet, më pas kufijtë dhe vendos yllin e kuq në flamur…

Ti i quan port- hale po ç’rëndësi ka (siç thotë Çani!), rëndësi ka të mbyllen. Bën mirë që je i vendosur. Edhe duke dalë kundër rekomandimeve të atyre që të…

EDITORIAL/ Po ikiiin! A ka kush veshë për ti dëgjuar…?!

Shqipëria është futur në tunel dhe drita në fund të tij nuk duket. Madje, mund të jetë shumë larg. Për shkak të emigracionit të lartë në numër, i riaktivizuar fuqishëm…

KOMENT/ Grabitja e 10 milion euro tregoi se Zoti i do shumë shqiptarët por…deri kur?!

Filloi me 2 milion, u bënë 3 më pas 8 por nuk kaluan 10 milion euro. Kaq është shuma maksimale që qarkullon jozyrtarisht. Për sa kohë policia, TIA apo vetë…