DOSSIER – Ri- shtegtimi i parë në Kishën e Laçit me 13 qershor 1990, mrekullia e parë sipas Padër Leon Kabashit

Nga Ledi SHMAKU SHKRELI Sonte është dita e Shna Ndout! Na ndihmoftë të gjithëve me ç’ kemi për zemër! Kujtimi im i kthjellët sot shkon për Padër Zef Pllumin, i…

DOSSIER – Historia e vertetë e prefektit të Tiranës Qazim Mulleti, si e denigroi komunizmi poliglotin e veçantë

Jo atij te komedisë “Prefekti”, por atij me diploma në Stamboll e Vjenë e që njihte aq gjuhe të huaja sa lodhesh duke i numëruar! Rrugëtimi i Qazim Mulletit mes…

“Shoku Enver, ne të estradave quhemi gazetë folëse artistike e Partisë dhe…”, diskutimi i panjohur i Tano Banushit në mbledhjen e Komitetit Qendror

Memorie.al publikon disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror I Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), ku ndodhet një process-verbal  i mbledhjes së Sekretariatit të Komitetit…

Një kompani shqiptare në “London Stock Exchange” në 1929, sipërmarrësi shkodran që tentoi qendrën financiare të botës

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Edhe pse kishte disa vite që kishte nisur ndërtimi i një modeli ekonomik të ngjashëm me atë të perëndimit, në vitet ’20-’30 nuk kanë munguar përpjekjet e…

“Stoli magjepsëse, fotografi të shekullit të 19-të”, drejtori i “Marubi”, Bedeni flet për zbulimin e koleksionit në Turqi

Në arkivin e Sulltan Abdylhamitit të II në Stamboll, një prej më të rëndësishmëve në botë për fotografinë, është zbuluar një koleksion i fotografit Pietro Marubi. Lucjan Bedeni, Drejtor i…

PËRVJETOR – 25 vite më parë do të dëgjohej zilja e parë e celularit, ish- kryeministri tregon si nisi…

Nga Aleksandër MEKSI Ish- kryeministër i Shqipërisë 25 vite më parë si sot, në 25 maj 1996, filloi të funksiononte shërbimi telefonik GSM, celulari, që ishte një hap i rëndësishëm…

DOSSIER – “Në hetuesinë e Shkodrës, ia dogjën mishin me hekur të nxehtë e qëlluan me plumb në kokë dhe…”, historia e familjes Pipa

Publikohet historia e panjohur e familjes Pipa me origjinë nga Libohova e Gjirokastrës ku të parët pasi ishin diplomuar në universitetet më të njohura të perandorisë osmane dhe shërbyen për…

“Dëshira e fundit e teologut shqiptar para se të ndërronte jetë”, dëshmia e Ipeshkvit: Në ’74-ën vdiq në Shkodër, në një kolibe

Nga Zef SIMONI Faza e tretë mbetet ma e keqja, se punohej për shkatërrimin e Shqipnisë, tue prishë sistematikisht me aq djallëzi e dhunë karakterin e njeriut, rezultat ky i…

VITI 1977 – “Tre komunistë dhe një shalqi”, ja çfarë diskutonte Enver Hoxha dhe “kokat” e Byrosë komuniste

Nga Kastriot DERVISHI, studiues Një shalqi u bë si molla e ndaluar për disa shokë komunistë në Rrethin e Fierin. Pasi e hëngrën shalqinin e kooperativës, ata u kallëzuan dhe…

“Kundërshtuan prerë ‘ofertën’ e Enver Hoxhës dhe u pushkatuan”, dëshmia e rrallë e Ipeshkvit: Gjatë e vizitës së Hrushovit në Shqipëri…

Nga Imzot Zef SIMONI Mons. Frano Gjini provoi torturën e urisë e të të ftohtit të madh, i varun jashtë nëpër pemët e oborrit të Sigurimit, veç sa goditjeve të…

“Hanin barë e kafshë të ngordhura”, Studiuesi zbulon raportin amerikan: Merrnin 550 gramë bukë misri të papjekur

Nga Kastriot DERVISHI Më 2.9.1954 qeveria e SHBA-së hartoi raportin “Të dhënat e ekzistencës së punës së detyruar në Shqipëri”, në të cilin u bë një përshkrim i përgjithshëm mbi…

FOTOLAJM – “Kam frikë se kjo periudhë lirie shkrimi dhe botimi nuk vjen më në Shqipëri”, ish- gazetari i “Koha Jonë” për 30 vjetorin e saj…

Nga Jetmir SHPUZA, ish- gazetar i “Koha Jonë” Sot është 30 vjetori i gazetës “Koha Jonë”. Sot mediat janë mjete në duar të njerëzve të pasur,por edhe të politikanëve, drejtimeve…