DOSSIER – Viti 1966, struktura e komiteteve të PPSH-së në rrethe, ja sa punonjës kishte Shkodra…

Në vitin 1966, në organikat e komiteteve të PPSH-së në rrethe, punonin 903 vetë. Strukturat ishin miratuar me vendimin nr.33, datë 23.2.1966 të Byrosë Politike. Më shumë zyrtarë kishte Komiteti…

DOSSIER/ Viti 1980, në pikën kufitare Zogaj, edhe pse 5 herë u ndez prozhektori, 2 armiq nuk u zbuluan dhe të asgjësoheshin…

Dashnor KALOÇI Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerrë nga Arkivi Qendror i Shtetit (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), që i përkasin vitit 1980, të cilat janë shkëputur nga një dosje…

PAMJE TË RRALLA – 42 vjet nga termeti shkatërrimtar i 15 prillit, ja si e kujtojnë drejtuesit e shtetit komunist të kohës

Atë të dielë prilli të vitit 1979 shumica e njerëzve krejt të shkujdesur ose po pinin kafe-në e mëngjesit ose vazhdonin të flinin ende në shtretërit e tyre. Ishte data…

“Kjo ishte radha e turpit”, 36 vjet nga vdekja e diktatorit komunist, studiuesi i njohur publikon fotot e ralla

Shkruan në Facebook Kastriot Dervishi, ish- drejtues i Arkivave të Shtetit, studiues dhe i apasioniuar i historisë: Radha e fundit në prill 1985. E masakroi dhe varfëroi këtë popull. I…

PERVJETOR – 60 vjet më parë do të ndërronte jetë i pari dhe i vetmi mbret i shqiptarëve…

Nga Erald KAPRI Sot, 60 vite më parë mbylli sytë Mbreti Zog. Ngado të rrotullosh qendrimet, ai mbetet personaliteti më i rëndësishëm shqiptar i shekullit ku themeluam shtetin. Eqrem Vlora,…

“Tërhiqeni dekoratën e turpit z. President!”, vajza e ish të persekutuarit letër të hapur Ilir Metës…

Nga Safete POJANI* Sot e kuptoj më mirë se kurrë frazën, që më ka vrarë jo pak veshët gjatë studimeve të mia si studente e drejtësisë: “Drejtësia e vonuar është…

DOSSIER – Publikohet për herë të parë: Urdhri zyrtar i rezistencës ndaj pushtimit fashist dhe heroi i 7 prillit 1939 kolonel Sami Koka…

Nga Ilirian AGOLLI Urdhri i Komandantit të Përgjithshëm i Rojes Mbretërore të Kufirit, tenent kolonel Sami Koka, për të mbrojtur bregdetin gjendet në AQSH. Urdhri i operacionit për të mbrojtur…

DOSSIER – Gjyqi ndaj nomenklaturës së lartë komuniste në vitin 1994, ja sa u dënuan dhe sa qendruan në burg

Nga Kastriot DERVISHI Më 21 korrik deri 2 korrik 1994 në Gjykatën e Rrethit Tiranë u zhvillua një proces gjyqësor kundër disa ish drejtuesve të nomenklaturës së lartë komuniste, që…

Të pathënat e “2 Prill 1991”, kush janë 5 policët që pas ngjarjes së rëndë në Shkodër u arratisën në Greqi

Nga Kastriot DERVISHI Më 2 prill 1991 u bë demonstrimi i rreth 20 mijë vetave (sipas burimeve dokumentare) përpara Komitetit të PPSH-së në Shkodër. Në informacionin e parë të drejtuar…

“Unë jam Florenca, vajza që iu kushtua”, “Lulebora” kënga e shekullit ndër shqiptarët, ja si nisi historia e legjendës

Është i çuditshëm fakti që aq shumë është shkruar për një këngë, por kur mendon që kënga është më e bukura e shkruar ndonjëherë për dashurinë shqiptare atëherë gjithçka ndryshon…

FOTO – 30 vjet nga zgjedhjet e para pluraliste, për të kuptuar nga jemi nisur e ku jemi…

Nga Afrim KRASNIQI Në mars 1991 u bënë zgjedhjet e para pluraliste. E dini që në ato zgjedhje lejoheshin shoqatat si subjekt zgjedhor? Lejoheshin ushtarakët, gjyqtarët, prokurorët dhe drejtuesit e…

Gjeniu që tronditi Enverin, si u zbulua në vitin ‘62 fëmija 6-vjeçar që para alfabetit zgjidhte problemet e matematikës

“Një rast I jashtëzakonshëm” titulli i një reviste që tronditi diktatorin Enver Hoxha. Nikë Marash Kodra, në 1962 ishte 6 vjeç, asaj kohe ai ishte nxënës I klasës së parë…