DOSSIER – Ish-oficeri i Sigurimit, pohon akuzat e CIA-s se shefi i Gestapos së Hitlerit, Heinrich Myler, u strehua në Tiranë

Publikohen dokumentet e panjohura të CIA-së amerikane për Heinrich Mylerin, shefin e Gestapos naziste të Hitlerit, për të cilin thuhet se pas vitit 1945 u rrëmbye nga sovjetikët dhe u…

VIDEO – Pesë vjet nga rënia në krye të detyrës, përkujtohet ish- komandanti i FNSH-së Shkodër Simon Gjeta

Pesë vjet nga rënia në krye të detyrës në Obot të Ri të Shkodrës, është përkujtuar sot Simon Gjeta, ish- komandanti i FNSH- së Shkodër. Ceremonia përkujtimore, në prani të…

“Si u martua me agjenten me nofkën ‘Artistja’”, Agron Tufa nxjerr të dhëna të tjera për shkrimtarin Nasho Jorgaqi

Nasho Jorgaqi u rekrutua më 10.1.1955 nga kapiten Hajredin Hoxha. për 5 vjet ai shërbeu si polici intelektual i inteligjencies së kryeqytetit, si pjesë e punës së seksionit të tretë…

FOTOLAJM – Kur “njeriu i ri”, tekniku i pyjeve Marash ndalonte At Zef Pllumin në kufi, françeskani i madh u dënua me 25 vjet burg

Fotoja që bashkëlidhet tregon çastin e ndalimit të At Zef Pllumit më 27 shtator 1967. Tekniku me emrin Marash në emër të “njeriut të ri” bën ndalimin në kufi. Në…

“Xhemal Dymylja i kishte kërku ndërhymje Ramiz Alisë mos të më merrnin ushtar”, Ilir Kepa tregon sekretin 30 vjeçar…

Ilir Kepa, një nga emrat e spikatur të futbollit shkodran por edhe shqiptar në fund të viteve 80- të dhe fillim të viteve 90- të, ka treguaar një histori të…

DOKUMENTI – Shkrimtari i njohur Nasho Jorgaqi spiun i Sigurimit të Shtetit me pseudonimin “Dragoi”…

Autori i (mender me thanë) romanit propagandistik “Mërgata e qyqeve” në 2 vëllime, Nasho Jorgaqi, libër të cilin e ka ribotuar disa herë, edhe tani, dhe për të cilin këmbëngul…

Bibiblioteka e madhe e profesor Angjelin Saraçit në qytetin e Shkodrës, si e grabiti Sigurimi i Shtetit…

Publikohet historia e panjohur e familjes së vjetër intelektuale shkodrane, Saraçi, ku pinjollët e saj, si djemtë e Zef e Roza Loro Gurakuqit që ishin diplomuar në universitetet e Vjenës,…

DOKUMENTI – Duçja “shpirtmadh” shpallet i pari “Qytetar Nderi” i kryeqytetit më 1939…

Titulli i qytetarit të nderit të një njësie vendore është bërë instrument qokash e ndarje fletësh pa marrë parasysh meritat e vërteta të individit. Në të kaluarën kemi pasur edhe…

DOSSIER – “Duhej të kishe mbushur 21 vjeç dhe të mos ishe gjaknxehtë”, ja si merren në Shqipërinë e 1925- ës patenta

Në vitin 1925 Shqipëria miratoi një rregullore të detajuar për mënyrën sesi duhej të jepeshin patentat, si merrej leja e qarkullimit të automjeteve, tarifat që duheshin paguar dhe penalitetet me…

SHËNIM I SHKODRAWEB MEDIA – Dita që ndryshoi rrjedhën e historisë së njerëzimit, 19 vjet më parë ishte “11 Shtatori”…

11 Shtator 2001! Dita kur rrjedha e historisë së njerëzimit ndryshoi plotësisht. Edhe sot pas 19 viteve, ata që kanë lindur pas kësaj date apo që kanë qenë të vegjël,…

RETRO – Kur FRESSH- istja e Shkodrës quante “palaço” ministrin Ahmetaj dhe ishte gati të ikte nga PS-ja në 2017-ën…

Xheni Halili, ishte drejtuese e FRESSH-it dhe ish- këshilltare bashkiake e PS-së në Shkodër, ditën e sotme është shpallur fituese garës për drejtuese të NJVKSH-së Shkodër. Përveç se mjaft aktive…

Si u themelua Monarkia shqiptare 92-vjet më parë dhe si u shpall Zogu Mbret i Shqiptarëve…?!

Plot 92 vjet më parë, më 1 shtator të vitit 1928, (ditë e shtunë), një Asamble Kushtetuese e cila ishte zgjedhur me votimet që u mbajtën më 16 gusht të…