FRYMËZIM – Prof. Dr. Egesta Lopçi, shkencëtarja shkodrane që jeton e punon prej 20 vitesh në Itali…

Kjo zonjë nuk është Rita Ora e as Dua Lipa, por është shkencëtarja shqiptare e mjekësisë bërthamore, Prof.Dr. Egesta Lopci gjatë një Konference vjetore të Mjekësisë Bërthamore të Malajzisë (MyNM)…

“Si e arrestuam Prek Calin, bashkë me 12 krerët e reaksionit…”, ngjarja e 14 shkurtit ’45, në arkivat sekrete të Ministrisë së Brendshme

Nga Dashnor KALOÇI Publikohet një dokument i panjohur arkivor i nxjerrë nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Brendshme në Tiranë, ku ndodhet një informacion me siglën “Tepër sekret” i…

“Fanatiku i halls”, 88 vjet më parë artit, teatrit e kinematografisë shqiptare do ti vinte një yll me emrin Bep Shiroka…

88 vite më parë, lindi në Shkodër aktori, skenografi, piktori, Mjeshtri i Madh, Bep Shiroka. Mbi 40 vite aktor në teatër dhe në kinematografi, Bep Shiroka mbahet mend me një…

KUMTIM POETIK PER NJI POETE – “Nana i qëndiste kryq dimnat”, e Rozafa na i ndez turraz përmallimet e Shkodrës…

Nga Albert VATAJ Ti mundesh mos me pas ken kurrë n’Shkodër, me e ndi atë, sepse ajo, t’përshkon fundekrye, kur e prek drojshëm n’kujtime, si suprinë e zbuluese e nji…

VIDEO+FOTO – Arriti gjithçka dëshironte në vend të huaj pa ditur as gjuhën, Bashkia Malësi e Madhe vlerëson Dr. Vera Ndrecaj…

Vera Ndrecaj shkoi në Britaninë e Madhe me asgjë me vete dhe pa ditur asnjë fjalë anglisht. Dr. Vera la Shqipërinë me bashkëshortin e saj Gëzimin, vajzën Albana dhe djalin…

“Si u ndryshua batuta te filmi ‘Dora e ngrohtë'”, aktori i madh i lindur në Shkodër Mirush Kabashi, tregon peripecitë e karrierës

Mirush Kabashi mund të konsiderohet pa dyshim si një ndër aktorët e mëdhenj të plejadës së kinematografisë dhe skenave teatrale shqiptare… Rrugëtimi i tij artistik, nga korridoret e Institutit të…

“Aty ku nisi, aty mbaroi…”, pasi “vari këpucët në gozhdë”, Gilman Lika ka një mesazh për të gjithë…

Edhe për Gilman Likën erdhi momenti. Në ndeshjen e parë të Superligës për Vllazninë në Shkodër, Lika goditi topin e fundit si profesionist në “Loro Boriçi”. Si për çdo futbollist…

Ndahet nga jeta në moshën 65 vjeçare aktori Ilir Dashi, një periudhë ishte zyrtar i lartë i LSI- së, jetonte në Afrikë

Ndahet nga jeta në moshën 65 vjeçare Ilir Dashi, ish- aktor i kinematografisë shqiptare dhe ish- politikan. Karrierën e tij fillimisht e filloi si aktor filmash, e vazhdoi si biznesmen…

PËRVJETOR – Tre vjet nga ikja e Isa Alibalit, një nga intelektualët që la gjurmë në Shkodrën e tij dhe jo vetëm

Tre vjet më parë, do të ndahej nga jeta Isa Alibali, një nga intelektualët e spikatur të Shkodrës. Përveç shumë funksioneve të rëndësishme në institucionet artistike- kulturore të Shkodrës, ai…

“Po vret intelektualët, me kë do e bësh Shqipërinë me teneqexhinjtë apo…?”, takimi me diktatorin që e çoi në ekzekutim Sabiha Kasimatin

Nga Uran BUTKA Sabiha Kasimati, një nga gratë e shquara intelektuale, shkencëtarja e parë shqiptare, u pushkatua vetëm pse ishte e tillë. Ajo vjen jo rastësisht nga një familje e…

Shuhet kryerapsodi më i spikatur i Dukagjinit Mhill Çuni, “krushku i parë i çiftelisë”…

Mhill Çuni, krijues, instrumentist dhe interpretues i virtuoz (kantautor) për 50 vjet në gjitha momentet dhe manifestimet me gjeneralë të skenave të folklorit. Kryerapsodi i Dukagjinit më i spikatur i…

Mjeshtri i Madh Paulin Preka do të prehet përjetësisht në Shkodrën e tij, nesër homazhe në Teatrin “Migjeni”…

Tre ditë më parë pushoi së rrahuri zemra e aktorit të madh shqiptar Paulin Preka, Mjeshtër i Madh i humorit shqiptar. Ai ndërroi jetë pranë familjes së tij në Itali,…

Open

Close