Ndahet nga jeta drejtuesi i parë i Drejtorisë Arsimore i pas diktaturës në Shkodër, lamtumirë Besnik Bekteshi!

Është ndarë nga jeta Besnik Bekteshi, mësuesi i spikatur por edhe drejtuesi i arsimit në Shkodër. Janë me qindra publikime në rrjetet sociale në nderim dhe vlerësim të Bekteshit dhe…

PERSONAZH – 36 vjet nga ikja e një meteori që nuk u shua kurrë, Jolanda Shala Mjeshtre e Madhe e artit shqiptar

E thërrisnin Landi. Emrin e vërtetë e kishte Jolanda. Shkurtimi i emrit nuk kishte të bënte me ndonjë episod apo kujtim fëmijërie. Jo, ishte thjesht një përligjje lirike që rrezatonte…

Ndahet nga jeta Ylli Drishti, kontribuoi për mëse 2 dekada si pjesë e Estradës së Shkodrës…

Është ndarë nga jeta Ylli Drishti, instrumentisti i orkestresë së Estradës së Shkodrës. Për mëse 20 vite, ai dha një kontribut ntë rëndësishëm në orkestrën e Estradës, duke spikatur si…

“Lamtumirë babo”, arti shqiptar në zi, humb betejën me Covid- 19 regjisori i njohur, i biri jep lajmin e trishtë…

Dita e sotme për kinematografinë dhe artin shqiptar nis me një lajm të trishtë. Regjisori i njohur Muharrem Fejzo është shuar në moshën 87-vjeçare nga COVID. Lajmin e trishtë e…

Gjosho Vasia “mbreti i parodistëve” shqiptarë, shtatë vite nga ikja fizike e Mjeshtrit të Madh të humorit…

Shtatë vite më parë do të ndahej nga jeta një nga emrat më të ndritshëm të humorit shkodran e shqiptar, i madhi Gjosho Vasia. Të përmendësh emrin e Gjosho Vasisë,…

PËRVJETOR – Paulin Selimi do të festonte sot 73 vjetorin e lindjes, shkrimtari i humorit që jeton përmes artit të tij…

Nëse do të ishte mes nesh, Paulin Selimi do të festonte sot 73 vjetorin e lindjes. Pa më të voglën mëdyshje, shkrimtari i humorit i Shqipërisë në 50 vitet e…

“Nuk e mundi dot…”, ndërron jetë aktori shqiptar, humbi betejën me virusin në moshën 66 vjeçare…

Covid-19 i merr jetën në moshën 66 vjeçare aktorit Valter Gjoni. Lajmin e ka bërë me dije në një postim në rrjetet sociale kreu i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj.…

NGA MITRO ÇELA – “Të mos hidhërohemi që na iku. Të gëzohemi që e patëm”, gazetari kujton këshillat dhe bisedat me artistin Koço Devole

“Të mos hidhërohemi që na iku. Të gëzohemi që e patëm.” Kështu shkruhet në librat e shënjtë. Dhe Fiksi e kishte Koçon për vite me radhë. Tragjedi ose komedi. Në…

Shuhet një nga mjeshtrat shkodranë të fizarmonikës, Ferdinand Shllaku lë pas trishtimin e familjarëve e kolegëve

Shkrodra ka humbur sot një tjetër vlerë. Ferdinand Shllaku, një nga instrumentistët më të spikatur, fizarmoniçist virtuoz, është ndarë nga jeta. Lajmi i trishtueshëm është dhënë nga familjarët, ndërsa kanë…

Bota humbet “007”- ën, James Bond shuhet në gjumë në moshën 90 vjeçare…

Aktori i njohur, Sir Sean Connery ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare. Aktori skocez ishte i njohur më së shumti për portretizimin e James Bond, duke u bërë i pari…

“Babai fluturoi në valsin e përjetësisë!”, Ndërron jetë në moshën 92-vjeçare Avni Mula, Inva jep lajmin…

Lajm i hidhur vjen nga familja Mula. Tentori i njohur, këngëtari, Avni Mula ka ndërruar jetë sot në moshën 92-vjecare. Lajmin e ka dhënë vet e bija, Inva Mula. “Gjigandi…

Një nga ikonat e skenës dhe kinematografisë shqiptare feston ditëlindjen, edhe 100 Roza Gjugja Anagnosti…!

Roza (Gjugja) Anagnosti feston ditëlindjen e saj. Mosha e zonjave nuk tregohet por është e sigurtë se pamja e saj e jashtme, është në asinkron të plotë me vitet që…