PERVJETOR – 5 vjet nga shenjtërimi i Nënë Terezës, shqiptares shtatshkurtër iu njohën dy mrekulli pas vdekjes…

Si sot pesë vite më parë, me 5 shtator 2016, botës iu shtua një shenjtore… Ajo është Nënë Tereza, sot Shenjta Terezë e Kalkutës, gruaja bujare që u përkul mbi…

Shuhet në Itali Paulin Preka, Mjeshtri i Madh i humorit shqiptar lë pas një trashëgimi artistike të jashtëzakonshme

Një lajm i trishtë vjen sot nga Italia! Paulin Preka, Mjeshtri i Madh i humorit shkodran e shqiptar, ka ndërruar jetë në moshën 86 vjeçare. Lajmi është dhënë nga djali…

PERVJETOR – Ndrek Luca, malësori nga Dukagjini që e shndërroi në kult artin skenik…

Nga Albert VATAJ Vitet ikin, por emri dhe vepra e të madhit Ndrek Luca mbetet emblematike e traditës së artit skenik shqiptar. Tipat dhe karakteret që ai solli me një…

PERSONAZH – 65 vjetori i munguar i Bardh Smajës, sot do të festonte ditëlindjen i rrethuar nga familjarë, kolegë e miq…

65 vjet më parë në qytetin e Shkjodrës do të vinte në jetë Fatbardh Smaja. Një emër i rëndësishëm jo vetëm për Shkodrën por edhe Shqipërinë për artin. Gjatë jetës…

“Më prit, se së shpejti do jemi bashkë përgjithmonë”, Bardh Smaja do të festonte sot 65 vjetorin, bashkëshortja e kujton…

Bardh Smaja sot ka ditëlindjen. Nëse do të ishte mes nesh, aktori, regjisori por edhe instrumentisti shkodran, do të festonte 65 vjetorin mes miqsh të shumtë, të cilët nuk i…

Këngëtari i Malësisë Nikollë Nikprelaj, burim i pashtershëm dhe përçues i vlerave të mëdha artsitike

Një rajon me vlera të mëdha etnokulturore dhe historike është edhe krahina e Malësisë së Madhe, e shtrirë në Veri të qytetit të Shkodrës, deri thellë në luginat dhe majat…

PORTRET I PAAUTORIZUR – Kastriot Dervishi, zëri u fuqishëm i të vërtetave që na ndihmojnë të çlirohemi nga amnezia

Nga Albert VATAJ E kam njohur dhe kam punuar me Kastriot Devishin në gazeta “55”, atëherë kur kushtet ishin më të vështira se mundësitë për t’ia dalë, megjithatë fitoi zelli,…

“Arti humbi lirinë…”, homazh për Sherif Merdanin, përlotet Justina Aliaj: Pas Festivalit të 11 kam qëndruar 1 vit e gjysmë e mbyllur

Ndarja nga jeta e këngëtarit të madh shqiptar, Sherif Merdani, ka trishtuar të gjithë botën e artit, por jo vetëm. Artisti ndërroi jetë dy ditë më parë nga një sëmundje…

“Zonja e këngës popullore qytetare shkodrane”, këngëtarja Mukades Çanga feston ditëlindjen, koha për të është ndalur…

Këngëtarja e mirënjohur e muzikës shkodrane e shqiptare Mukades Çanga, feston sot ditëlindjen. Padyshim një nga zërat më të mirë të muzikës, Mukades Çanga ka një karrierë fantastike, të cilën…

Muzika shqiptare në zi, ndahet nga jeta këngëtari i mirënjohur, humbi betejën me sëmundjen e rëndë…

Ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare artisti i njohur Sherf Merdani. Mësohet se artisti ka ndërruar jetë nga një sëmundje e rëndë. Këngëtari Sherif Merdani ka qenë i dënuar politik…

Sulltanesha Safija nga Dukagjini, një nga gratë më të fuqishme e të pushtetshme të Perandorisë Osmane

Nga Albert VATAJ Numërohen në fakt një gjeneratë e tërë shqiptarësh që drejtuan Perandorinë Osmane që ndërtuan Stambollin por asnjëherë nuk kemi folur për rolin e grave në Perandorinë Osmane.…

“Nuk kena nevojë për gjylpana n’tule, po për gjylpana n’mendje”, gjuhëtarja e njohur tregon porosinë e At Zef Pllumit

Sot Ate Zef Pllumi, frati i mençur shqiptar, ka ditën e lindjes. Autori i manifestit historin “Rrno për me tregue”, është kujtuar sot nga shumë personalitete por edhe njerëz të…

Open

Close