NEWS I ShkodraWeb.com

ShkodraWeb Media – E Verteta të bën të lirë!

FOTO – Turqia përsëri nën peshën e termetit, regjistrohen 8 jetë të humbura dhe mbi 21 të lënduar…

Të paktën tetë njerëz humbën jetën dhe 21 të tjerë u lënduan në provincën Van të Turqisë pas një tërmeti të dielën herët, tha ministri i Brendshëm i vendit. Tre nga ata që humbën jetën ishin fëmijë, sipas Suleyman Soylu, duke shtuar se rreth 1.066 ndërtesa janë shembur. Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave ka filluar punën e shpëtimit, tha Soylu. “Përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit janë në vazhdim,” tha ai.


Tërmeti me madhësi 5.7 goditi rajonin kufitar Turqi-Iran, tha Qendra Sizmologjike Evropiane Mesdhetare (EMSC). Tërmeti pati një thellësi prej 5 km.

Transmetuesi publik turk TRT World tha se lëkundja preku rreth 43 fshatra në Turqi, i cili ka një histori të tërmeteve të fuqishëm. Ekipet e inspektimit të dëmit janë dërguar në rajon. Kishte gjithashtu raporte për shembje të ndërtesave në qytetin turk të Vanit.

“Autoritetet thonë se janë të shqetësuar që shumë njerëz mund të bllokohen në rrënoja. Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar. Dhjetëra fshatra malorë janë prekur. Zona është një nga zonat më aktive sizmike në botë”, tha gazetari i Al Jazeera.

Zyrtarët iranianë thanë se ekipet e urgjencës janë dërguar në zonat e prekura.

“Ekipet tona të shpëtimit janë dërguar në zonë. Deri më tani, nuk kemi pasur raporte për dëme ose viktima në zonë, e cila nuk është një zonë e populluar në provincën e Azerbajxhanit Perëndimor të Iranit”, tha një zyrtar iranian për televizionin shtetëror.

Por një zyrtar tjetër lokal tha: “Ka shumë të ngjarë që të ketë viktima dhe dëme”.

Irani dhe Turqia janë ndër vendet më të prirura ndaj tërmetit në botë. Një tërmet muajin e kaluar në Turqinë lindore vrau më shumë se 40 njerëz ndërsa një tjetër në Iran ka shkaktuar dëme strukturore në shtëpi pa shkaktuar viktima.