Nuk ka faj Voltana…

Nga Blerti Delija
Po kerkoja neper portale te ndryshme interneti per te pare jehonen qe mund te kete patur ne vend shpallja e Bashkise Shkoder si me transparentja per vitin 2017. Vezhgova disa syresh e ne fakt, kudo me dilte Bashkia Tirane dhe Erion Veliaj. ‘Bashkia Tirane merr cmimin e transparences” lexohej thuajse ne unison ne te gjitha portalet, te cilat kane edhe media te tjera si televizionet informative. Po Bashkia Shkoder? Ajo thjeshte citohej si me “rezultat te larte 9.9” bashke me dy bashkite e tjera Tiranen e Korcen. Me pas, hyra ne faqen zyrtare te Bashkise Shkoder ne Facebook. Aty pashe nje link qe te orientonte drejt nje televizioni te Shkodres per te ndjekur direkt ceremonine. Natyrisht, ceremonia kishte perfunduar dhe linku te orientonte per te pare vazhdimin e programit te televizionit perkates. Lishte vetem dy rreshta ne fore sqarimi qe shoqeronin linkun: “Bashkia Shkodër, merr titullin “Bashkia më Transparente 2017” LIVE, ceremonia e dhënies së titullit.”. Pak me poshte, me terhoqi vemendjen nje dokument i afishuar, ne formen e fteses per pjesemarrje ne ceremonine e ndarjes se cmimeve te transparences se organizuar nga nje shoqate INFOCIP. (mund ta lexoni ne fund te ketij teksti). Ne vijim te kerkimit tim, u futa ne faqen zyrtare te INFOCIP ne Facebook. Aty ishin postuar te gjitha linqet qe tregonin “suksesin” e rradhes te Bashkise Tirane dhe Erion Veliajt ne krye te saj.
Personalisht, nuk kam qene optimist per prosperitetin e Bashkise Shkoder nen drejtimin e Voltana Ademit. Per nje arsye te thjeshte: Sepse ngjyra e Bashkise do te ishte e ndryshme me ate te Qeverise per gjate gjithe mandatit te saj ne drejtim. Nga ana tjeter, nuk jam ndjere aspak mire kur Ademi eshte shenjestruar me te gjitha “baterite” nga mazhoranca sidomos para dhe gjate fushates, edhe pse e dija se ishte gjetje fushate. E bej kete sqarim per te treguar se per shume arsye, jam perpjekur dhe besoj kam qene i paanshem ne percjelljen e opinioneve te mija modeste. Por sot, i kam dhene te drejte Voltanes. E quaj keshtu nga mosha e re por edhe njohja relativisht e gjate edhe pa qene kryebashkiake. Pastaj e kam zet te perdor Zoti apo Zonja jashte nje studioje televizve… Nuk ka faj Voltana. Kur nje hapesire kaq te vogel, te merituar pse jo, ta rrembejne ne kete fare feje, imagjinoni cfare ndodh me miliarda fondet qe ndahen atje lart. Te gjitha mediat “ne rresht”, edhe nje shoqate qe pretendon se ka bere dicka serioze, nuk merakoset fare te postoje ne krye te faqes, me tre rreshta: Bashkia e Shkodres u shpall si bashkia me transparente te Shqiperi per 2017 sepse ka ruajtur vijueshmerine ne renditje edhe nga viti 2016. Duket patetike, por vertete nuk jam ndjere mire. Eshte dicka e vogel, mund te thoni ju. Vertete e vogel, por tregon shume.

ShkodraWeb Channel

Open

Close