“Nuk është vetëm memoriali ‘Erdogan’, me monumentin e ‘Ushtarit të panjohur” flen simboli me tre gishta…”

I drejte eshte reagimi i qytetarve shqiptare per memorialin e te reneve,ne grushtin e shtetit, ne TURQI. Nje beteje e brendshme politike, midis kundershtarve te njohur GYLEN-ERDOGAN mbase dhe nje skenar i pregaditur per te goditur me nje rruge e dy pune, kundershtaret e regjimit te sotem, jo demokratik, ne TURQI.

Sido qe te jete, ky eshte nje memorial i pa vend, i pajustifikueshem ne te gjitha anet dhe per disa njerez qe rane per kauzen e tyre politike e kombetare,gjithmone nese kane rene.?! Sido qe te jete, ky lloj memoriali, nuk e ka as rradhen dhe as vendin ne TIRANE.

Nuk dua te listoj sepse jane pafund memorialet qe shqiptaret duhej te ngrinin, ne kodrat e bukura te liqenit, Memoriale kushtuarve te renve tane, ne luftrat kunder sundimit te gjate osman, kunder pushtuesve italo-gjerman;te renve tane te KOSOVES, TE ÇAMERISE, TE KOSOVES LINDORE, TE MAQEDONISE…!

Kemi shume per te bere,per te nderuar ata qe nuk jane meqe rane per lirine e popullit te vet. Edhe po te duhej ta vinim nje dite, kete memorial nuk do ti vinte rradha kurre, ”fatkeqesisht”. Ai memorial nuk duhet zhgulur me brutalitet, nuk ka nevoje. AI THJESHT DUHET HEQUR, PA BUJE E PA ZHURME,ASHTU SIÇ BENE ATA QE E KANE VENDOSUR.

Qellimi i postimit tim nuk ishte thjesht memoriali “ERDOGAN”.

Kemi nje tjeter me te rende, ne mesin e TIRANES, bash tek monumenti i partizanit te panjohur. Eshte SIMBOLI SERB ME TRE GISHTA (nese nuk e kane hequr) qe fle prej gadi 70 vjetesh, bashke me monumentin e “PARTIZANIT TE PANJOHUR”, ne qender te SHQIPERISE. E denoncoi publikisht, PETRO LUARASI por askush nuk e vuri ujin ne zjarr.

Provoni te dashur bashkeatdhetare, te vini nje shqiponje te zeze dykrenare, ne qender te Beogradit se çfare mund te ndodhe. Nje dron fluturoi mbi stadium dhe mire e pame se çfare ndodhi. Me mijra serbe bertisnin ne kor: VRITINI SHQIPTARET…!

Per keto arsye memorialet,simbolet kombetare e te tjere duhen marre seriozisht e duhen vleresuar ne te tera dimensionet. Politikanet tane duhet te jene te kujdesshen, ne te kundert do te fitojne urrejtjen e popullit e cila e afron fundin e tyre politik…! /Nga Dashamir URUÇI, UNIONI SHQIPTAR I SHOQERISE CIVILE-USHC/

Tirane,14 gusht2019.


Për t’u bërë pjesë e grupit të "ShkodraWeb Media" mjafton të klikoni JOIN GROUP dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHKODRAWEB MEDIA ONLINE: https://www.facebook.com/groups/shkodrawebportal