“Dyshime për abuzim me pozitën dominuese”, Vodafone në telashe, Autoriteti i Konkurrencës hap hetim të thelluar…

Autoriteti i Konkurrencës vendosi të premten të hapë një hetim të thelluar ndaj kompanisë Vodafone Albania, bazuar mbi dyshimet për abuzim me pozitën dominuese në tregun me shumicë të terminimit…

FOTO – Tre milion numra telefoni të shqiptarëve për shitje online, mister kush i nxori…

Përdorimi telefonave celular për të gjithë ne është kthyer në një pjesë të domosdoshme të jetës tonë. Numrat e telefonit të 3 milion shqiptarëve janë reklamuar në një faqe në…

“Një asteroid i madh do të kalojë shumë afër Tokës”, shkencëtarët japin alarmin dhe përcaktojnë datën…

Shkencëtarët kanë njoftuar se një asteroid i madh do të kalojë në një distancë relativisht të afërt nga Toka më 27 maj. Asteroidi është një nga më të mëdhenjtë që…

RISIA – Apple, Google dhe Microsoft bëhet bashkë për të eliminuar fjalëkalimet….

Apple, Google dhe Microsoft kanë njoftuar se duan të eliminojnë përgjithmonë nevojën për shërbimet dixhitale me fjalëkalime. Për këtë ata do të zhvillojnë një infrastrukturë për të lejuar hyrjen pa…

NGA ERMAND MERTENIKA – Njihuni me teknologjinë e valëve “5G” dhe impakti në shendetësi….

5G është teknologjia më e fundit e rrjetit me valë “wireless”, e cila transmeton me shpejtësi shumë të lartë të dhënat nëpërmjet pajisjeve teknologjike dhe të komunikimit si kompjuterat, serverat,…

“Përtej sistemit tonë diellor ekzistojnë më shumë se 5000 botë”, publikohet zbulimi i bujshëm i NASA- s…

NASA deklaron se përtej sistemit tonë diellor ekzistojnë më shumë se 5000 planetë. Të hënën, Agjencia Hapësinore Amerikane zbuloi 65 ekzoplanetë të tjerë, duke deklaruar kështu arritjen e këtij rekordi.…

Facebook dhe Instagram mund të mbyllen në Europë, Meta jep arsyet e veprimit që mund të ndodhë shpejt…

Meta ka paralajmëruar se do të mbyllë Facebook-un dhe Instagramin në Evropë nëse nuk është në gjendje të transferojë, ruajë dhe përpunojë të dhëna në serverët e saj me bazë…

Sulmon smartphone-t dhe boshatis llogaritë bankare, një virus i ri po godet Italinë, çfarë duhet të bëni…

Një virus i ri ka vënë në shenjestër smartphont-t Android edhe në Itali, me objektiv vjedhjen e fondeve nga aplikacionet financiare që përdoret nga viktimat. ‘Ansa’ raporton se virusi quhet…

Roboti identifikon shkëmbinj me origjinë vullkanike, NASA bën zbulimin e madh në planetin Mars…

Një zbulim i rëndësishëm është bërë nga NASA, ku roboti Mars Perseverance ka identifikuar në planetin e kuq shkëmbinj me origjinë vullkanike, të cilët mund të jenë produkt i ndonjë…

Facebook në prag të ndryshimit të madh, themeluesi Mark Zuckerberg njofton ndryshimin e emrit të platformës

Facebook ka njoftuar se do të ndryshojë emrin e platformës, ajo do të quhet “Meta”. Kompania, e cila e ka bërë të ditur këtë ndryshim përmes një konference nga themeluesi…

RISIA – “Nuk është magji, por shkencë”, njihuni me makinerinë e kushtueshme që mund të prodhojë ujë nga ajri

Një makineri e kushtueshme që mund të prodhojë ujë nga ajri po bëhet mjaft popullore në Kaliforninë e goditur rëndë nga thatësirat e vazhdueshme. Sistemet që nxjerrin ujë nga ajri…

Rikthehet pas 7 orëve rrjetet sociale, Mark Zuckerberg është 7 miliardë dollarë më i varfër…

Një rënie e rrjeteve sociale Facebook, Instagram dhe What’s up ka ndodhur pasditen e së hënës rreth orës 17:30. Përdoruesit raportuan probleme me hyrjet e llogarive, por edhe në lidhjet…