“Rrezik potencial…”, ISHMT jep alarmin: Largojeni menjëherë nga shtëpia këtë prokukt, kërcënon fëmijët tuaj…

Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut, në kuadër të monitorimit të sigurisë konsumatore, ka bërë me dije se është konstatuar një produkt i cili nuk përmbush standardet në treg dhe…

Kontrolloni celularin, për disa modele është dita e fundit për mesazhet në Whatsapp…

Aplikacioni WhatsApp nuk do të funksionojë më në miliona celularë nga 1 shkurti i vitit 2020, pra sot. Shërbimin e mesazheve të WhatsApp nuk do ta kenë pajisjet Andriod dhe iPhone…

Pajisja izraelite që paralajmëron tërmetet mbërrin në Kosovë dhe Shqipëri…

Një pajisje izraelite që paralajmëron tërmetet para se të ndodhin, që mund të shpëtoj jetë, arrin edhe në Kosovë dhe Shqipëri. Me qëllimin për të shpëtuar jetë dhe për të…

RISI – Bateri celulari që karikohet një herë në pesë ditë, shpikja është gati…

Një nga aspektet që telefonat inteligjentë nuk kanë evoluar asnjëherë gjatë gjithë këtyre viteve është autonomia: pasi telefonat celularë janë bërë të zgjuar, jeta e tyre e baterisë ka mbetur…

KUJDES – Ja si funksionon skema dhe çfarë të bëni, rikthehen thirrjet mashtruese në celularë…

Thirrjet mashtruese nga telefoni janë rikthyer sërish këtë fillim viti. Në vitin 2018 Shqipëria u piketua nga një sërë skemash mashtruese që operonin përmes thirrjeve telefonike me prefikse nga vende…

FOTO – Pas 60 viteve Turqia arrin të prodhojë automobilin e parë kombëtar, e prezanton presidenti Erdogan…

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan, ka prezantuar prototipet e një makine elektrike të prodhuar në vend, çka e vendos atë më parë plotësimit të një ëndrre të hershme, atë të…

Zhvillimi i teknologjisë 5G nga Kina, sherbimet inteligjente amerikane zbulojnë qëllimin e vertetë…

Një raport i ri investigues i Komisionit të Inteligjencës në Kongresin Amerikan, ka nxjerrë të dhëna shqetësuese në lidhje me qëllimet e fshehura prapa teknologjisë 5G dhe kompanive teknologjike kineze,…

“Një planet dhe një yll do të mbajnë emra shqiptarë”, Mimoza Hafizi: Dërguam një copë të historisë sonë drejt qendrës së Galaksisë

Një planet do të mbajë emrin Arbër, ndërsa ylli ndaj të cilit ai do të rrotullohet, do të quhet Illyrian. Lajmin e bën të ditur fizikanja e njohur Mimoza Hafizi,…

Keni probleme me Facebook dhe Instagram…mos u shqetësoni sepse po ndodh kudo në botë…

Facebook ka ndaluar së punuari shumë vende. Përdoruesit u ankuan se rrjeti social pati probleme në të njëjtën kohë me Instagram-in, i cili është në pronësi të së njëjtës kompani.…

Zbulimi i befasishëm që ndryshon kuptimin e funksionimit të universit, shkencëtarët gjejnë forcën e 5-të të natyrës

Shkencëtarët pretendojnë se ata kanë vëzhguar një forcë të pestë të natyrës që mund të transformojë të kuptuarit tonë se si funksionon universi. Studiuesit në Akademinë Hungareze të Shkencave kanë…

STATISTIKA/ Shikoni sa njerëz navigojnë çdo ditë, shqiptarët nuk jetojnë dot pa internet…

Të paktën 87.1% e përdoruesve të internetit hyn çdo ditë duke “lundruar” përmes celularit, laptopit apo tabletëve. Në një anketë të Institutit të Statistikave që ndalet në përdorimin e Teknologjisë…

Facebook “bën kërdinë”, njofton se ka fshirë 5.4 miliardë profile të rreme…

Facebook njoftoi se ka fshirë rreth 5.4 miliardë profile të rreme në rrjetin social më të njohur në botë. Kompania tha se shumë profile false ishin fshirë menjëherë pasi ato…