“Zjarret” shkrijne marredheniet Shqiperi- Greqi, Bushati falenderon homologun

Ministri i Jashtem i Shqiperise, njekohesisht deputet i zgjedhur i Shkodres me 25 qershor Ditmir Bushati, ka falenderuar publikisht homologun e tij grek per ndihmen qe qeveria helene i jep Shqiperise per perballimin e situates se zjarreve. “Mirënjohës për Nikos Kotzias dhe qeverinë greke në sigurimin e ndihmës së konsiderueshme gjatë përpjekjeve tona për të shuar zjarret në jug të Shqipërisë”, shkruan Bushati. Duket se “zjarret” krijuan mundesine te “shkrijne akujt” ne mes dy krereve te diplomacive fqinje, qe jo rradhe here kane shkembyer replika te ashpra per ceshtje perceptimi nacionalist. /ShkodraWeb/