“Lija e majmunit” i afrohet shumë Shqipërisë, autoritetet malazeze konfirmojnë rastin e parë në vendin fqinj…

Rasti i parë i lisë së majmunëve është regjistruar në Mal të Zi, njofton Instituti për Shëndet Publik (IJZ), i cili thekson se pacienti është shtetas malazez dhe është në…

“Open Balkans zhduk Kosovën, Bosnjen dhe Malin e Zi”, presidenti malazez Gjukanoviç “plas bombën”…

“Open Balkans” si një projekt “shumë kontrovers”, është një skenar alternativ për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor jashtë BE-së që ka si qëllim zhdukjen e Bosnjë-Hercegovinës, Malit të Zi, Kosovës…

VIDEO – Spahia dhe Kasami firmosin në Maqedoninë e Veriut, Shkodra dhe Tetova me memorandum bashkëpunimi…

Shkodra dhe Tetova kanë zyrtarisht një memorandum bashkëpunimi që shtrihet në fushën social ekonomike, mjedisit, trashëgimisë kulturore dhe sportit. Nënshkrimi i këtij memorandumi u bë gjatë një vizite zyrtare që…

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, kërcënohet me vdekje, ja ku dyshon shefi i qeverisë malazeze…

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç i është drejtuar policisë që të hetojnë kërcënimet që ka marrë pas arrestimit të djalit të Zoran Lazoviçit, Petar. Ai tha se grupet…

“S’do jap dorëheqje derisa të vendosë…”, humbi mbështetjen e dy partive, Dritan Abazoviç nuk tërhiqet…

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, ka thënë se nuk do të japë dorëheqje, pas humbjes së mbështetjes në Parlament nga ana e Partisë Socialdemokrate (SDP) dhe Partisë Demokratike…

“Mosdekretimi i Kryeprokurorit, mund ta dërgojë presidenten në dorëheqje”, ish- kryekomunari paralajmëron Vjosa Osmanin

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesat e Shqipdon Fazliut dhe Armend Hamitit, që të dy kandidatë për Kryeprokurorë të Shtetit, të cilët e kontestonin kushtetutshmërinë e vendimit të Këshillit Prokurorial…

Italia në krizë qeveritare, kryeministri Mario Draghi njofton dorëheqjen e tij nga detyra…

Kryeministri italian, Mario Draghi ka njoftuar në Këshillin e Ministrave se do të japë dorëheqjen. Në fjalën e tij, që zgjati vetem 15 minuta, Draghi u shpreh se “pakti i…

Greqia tronditet nga termeti, ja ku ishte epiqendra dhe sa magnituda e tij…

Një tërmet me magnitudë 3.8 ballë të shkallës Rihter ka rënë mëngjesin e kësaj të marte, në orën 05:23, në zonën e Korinthit në Greqi, sipas matjeve të Institutit Gjeodinamik.…

EMRAT+FOTO – Publikohet lista e “Clan del Golfo” që trafikoi 4.3 ton “mall” në Itali, mes tyre edhe shqiptarë…

Media italiane kanë zbuluar emrat e të arrestuarve në mega-operacionin e disa ditëve më parë të realizuar nga Guardia di Finanza dhe Antimafia e Triestes, që goditi grupin e njohur…

Protesta kundër qeverisë së shqiptarit Abazoviç në Malin e Zi, hidhen shishe qelqi kundër kryeministrit

Një protestë kundër qeverisë së re “kukull” siç e konsiderojnë demonstruesit, ka nisur në rrugët e Malit të Zi, vetëm disa javë pasi Dritan Abazoviç u zgjodh kryeministri i vendit.…

HISTORIKE – Tre kryeministra shqiptarë në Ballkan, Dritan Abazoviç votëbesohet nga parlamenti i Malit të Zi

Kryeministri i ri i Malit të Zi është zgjedhur shqiptari Dritan Abazoviç. Qeveria e re pritet të përbëhet nga Lëviza Qytetare URA, të cilën e udhëheq Abazoviç, Partia Popullore Socialiste,…

Parlamenti i Malit të Zi seancë të jashtëzakonshme për qeverinë e re, a do të bëhet kryeministër Abazoviç?!

Parlamenti i Malit të Zi është mbledhur sot në seancë të jashtëzakonshme për zgjedhjen e qeverisë së re të kryeministrit të mandatuar, Dritan Abazoviç. Nëse siguron votat e duhura, qeveria…