VIDEO – “Del ajo pula e Kuvendit…”, spiuni I.M. i ish- Sigurimit fut në sherr Lindita Nikollën me Ilir Metën…

Në një deklaratë për mediat kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolli ka reaguar në lidhje me letrën informuese nga ana e Autoritetit të Dosjeve, ku vihej në dijeni se politikani me inicialet I.M figuron me dosje në aktivitetin e Sigurimit të Shtetit.

Nikolla, duke mos përmendur faktin se në letrën e Autoritetit se politikani me inicialet I.M ishte ish-presidenti Ilir Meta, e cilësoi ngjarjen rast tronditës. Sipas saj Kuvendi duhet të reagojë.


Ndërkohë, kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka sulmuar Lindita Nikollën duke e quajtur pula e Kuvendit, pasi ajo tha se Parlamenti duhet te veproje per te zbuluar kush eshte politikani i larte me inicialet I.M ne dosjet e Sigurimit te Shtetit.

Kryetari i Partise se Lirise duke e quajtur Autoritetin e Dosjeve si autoriteti i manipulimit dhe kriminalizimit, tha se ata e dine kush eshte personi me inicialet I.M qe ka dosje ne strukturat e Sigurimit te Shtetit.

“Unë njoh nja 40-50 Ilir Metaj”, tha ish kreu i shtetit duke theksuar se ne ato vite, “kam qenë vetëm Sekretar i Rinisë në Fakultetin e Ekonomisë”.