“Putin mund të ketë vdekur, ja kush po e zëvendëson atë!“, deklarata bombastike nga Inteligjenca Britanike

Një deklaratë bombastike vjen nga shefat e inteligjencës britanike lidhur me Presidentin e Rusisç, Vladimir Putin.

Ata besojnë se Presidenti Putin tashmë mund të jetë i vdekur. Shefat e lartë të MI6 thonë se presidenti rus ka qenë i sëmurë rëndë dhe se nëse ai do të kishte vdekur, miqtë e tij do ta mbyllnin atë për të mbajtur pushtetin për aq kohë sa të ishte e mundur.


Një burim i tha Daily Star Sunday se paraqitjet e fundit të Putinit në media me shumë mundësi ishin regjistruar paraprakisht. Një sozi mund të jetë përdorur gjithashtu në ngjarje publike, si Parada e Ditës së Fitores në Moskë në fillim të këtij muaji.

Një burim i inteligjencës tha: “Putini është shumë i sëmurë dhe kur të vdesë, vdekja e tij do të mbahet sekret për javë, nëse jo muaj”.

“Ekziston gjithashtu mundësia që ai të jetë tashmë i vdekur. Është e pamundur të dihet. Besohet se Putini ka përdorur sozi në të kaluarën, kur nuk ishte mirë dhe Kremlini mund ta bëjë këtë tani”.

“Putin është kreu i një grupi të vogël zyrtarësh të lartë që janë plotësisht besnikë ndaj tij”.

“Frika e vërtetë (për miqtë e tij) është se sapo të shpallet vdekja e tij, mund të ketë një grusht shteti në Kremlin dhe gjeneralët rusë do të duhej të tërhiqeshin nga Ukraina”.

“Vdekja e Putinit do t’i lërë ata të pafuqishëm dhe të prekshëm, kështu që ata kanë një interes të madh për të thënë se Putini është gjallë – kur e kundërta mund të jetë e vërtetë.”

Shëndeti i 69-vjeçarit është përkeqësuar dukshëm muajt e fundit. Ai është shfaqur më pak i lëvizshëm dhe fytyra e tij ka qenë e fryrë, me disa vëzhgues që sugjerojnë se ai mund të ketë kancer në gjak.

Besohet gjerësisht se ai po merr steroide ose po merr trajtim për kancerin, gjë që e ka bërë atë të duket me fytyrë të fryrë.

Dy javë më parë, një oligark rus me lidhje të ngushta me Kremlinin tha se Putini është “shumë i sëmurë nga kanceri i gjakut” dhe kishte një operacion para se të pushtonte Ukrainën.

Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, gjeneralmajor Kyrylo Budanov, gjithashtu pretendoi se Putin është i sëmurë rëndë me kancer.

Ekspertja ruse e çështjeve, Fiona Hill, e cila është takuar me Putinin në të kaluarën, tha se ai “nuk dukej aq mirë” dhe mund të merrte “doza të larta steroidesh”.