PD reagon per aksidentin e deputetit te PDIU: Po manipulohet ngjarje ne favor te mikut te Rames

Partia Demokratike ka reaguar menjehere pas aksidentit ku makina e drejtuar nga deputeti Aqif Rakipi ka perplasur per vdekje nje shtetas 53- vjecar. Permes nje deklarate per mediat, PD hedh dyshimin se ngjarja po mapulohet ne favor te deputetit te PDIU, i cili ka deklaruar mbeshtetje pa kushte per qeverine e re Rama. Ne deklaraten e PD shkruhet: Partia Demokratike kerkon zbardhje dhe transparence te plote te nje ngjarjeje te ndodhur sot ne oret e para te mengjesit, ku te dhenat jane se deputeti Aqif Rakipi ka aksidentuar per vdekje me makine nje person.
Ka dyshime serioze se ngjarja po perpiqet te mbahet e fshehte dhe te manipulohen provat dhe vendngjarja ne favor te deputetit qe njihet si mik i ngushte i kryeministrit Rama.
Partia Demokratike i kerkon policise se shtetit te beje publike ngjarjen dhe i kerkon prokurorise hetim te plote e te pandikuar politikisht. Te dhenat jane se deputeti mik i Rames ka qene me shume shpejtesi kur ka
perplasur per vdekje personin dhe eshte larguar edhe nga vendngjarja me makinen e tij.
Prishja e vendngjarjes do t’ju sjelle veshtersi eksperteve ne percaktimin e shkaqeve te aksidentit. Per kete arsye PD kerkon hetim e pergjegjesi te plote para ligjit per deputetin dhe drejtesi per viktimen.