OPINION – Pse nuk mund të jetë e lirë dhe e pavarur media shqiptare, refleksion i përvitshëm me 3 maj…

Sot është 3 maj. Gazetarët, njerëzit e medias por tashmë jo vetëm ata, e dinë domethënien. Prej rreth 32 vitesh, jemi nisur të ndërtojmë media. Media të lira. Media të…

OPINON – Na duhet një president “hundëlesh”…

Së shpejti, brenda disa muajsh do të zgjidhet presidenti i ri i Shqipërisë. Gjithçka po bëhet që procesi i zgjedhjes të degjenerojë në një emërim, që të duket se nuk…

OPINION – 1 Maj është dita e protestës për dinjitetin e punëtorit! Zgjohuni sindikalistë…!

Nga Enxhi NASTO “Kur dëgjoj 1 Maj mendoj eh edhe 9 ditë derisa të marr rrogën”, kjo është fraza e një të riu buxhetor në Shqipëri e thënë me psherëtim…

“Dita e parë e Bajramit, njihej përherë si ‘dita e Kolës'”…se vërtet kena Bajram e Pashkë, por dashninë e ndajmë tan’ bashkë…!

Në shtëpinë tonë, dita e parë e Bajramit njihej përherë si ‘dita e Kolës’. Kola ishte miku i ngushtë katolik i tim eti. Ata kishin një marrëdhënie të veçantë, e…

NGA ENTON ABILEKAJ – Bashkim, riciklim apo asimilim? Thjesht një tjetër zhgënjim…

Ishte hera e parë që Kuvendi i Partisë Demokratike nuk entuziazmoi askënd. Përveç lotëve të mallëngjyes së Jozefinës, ata që po përfitonin auditorin komod të 18 dhjetorit si shpërblim për…

OPINION – Mos qeshni me aksidentet o njerëz, sepse nesër mund të jetë radha juej…!

E paprituna të ban të qeshësh instinktivisht, pa ndërmjetësinë e arsyes! Komedia, si zhanër, asht e mbështetun në situata të tilla, prandaj edhe qeshim! Kur shofim nji njeri, të cilit…

“Gafistet Bilali e Muzhaqi dështimi më i madh i qeverisë së Ramës”, gazetari i njohur shenjestron dy ministret e qeverisë…

Gazetari Robert Rakipllari komentoi një sondazh lidhur me punën e ministrave të qeverisë Rama 3, ndërsa ka cilësuar si dështim ministret Bora Muzhaqi dhe Edona Bilali. Ai tha se ato…

OPINION – Mbyllja e rrugës së Rinasit për veriorët dhe një postim i ministres Bilali në ditën e lirimit të pedonales në Shkodër

Ditën e sotme ARRSH- Autoriteti Rrugor Shqiptar njoftoi një tjetër lëvizje që shkon në dëm direkt të veriorëve, duke nisur nga Vermoshi deri në Fushë- Krujë. Rruga e Rinasit bëhet…

NGA FLAMUR VEZAJ – Imeraj u largua se hetoi Bashën, Tahirin, Shullazin dhe thirri Berishën me dëshmu për…

Vetingu me fletërrufe, por Imerajt nuk ia ulet dinjitetin! Imeraj u largua se nga hetimet e saj u arrestuan dhe më pas u dënuan për terrorizëm një grup që furnizonte…

VIDEO – Peticionet online kundër ambasadores Yuri Kim si “dacibao”- t kineze që në Shqipëri u kthyen në fletë- rrufe…

Në kohën e miqësisë së artë kinezo- shqiptare, në Shqipëri nisën të përdoreshin “dacibao”- t, të cilat më mirë njihen nga mbi 50- vjeçarët e sotëm me emrin “fletë- rrufe”.…

NGA ELI GOLEMI – 55 vite histori qëndrojnë mes dy fotove, thoni po deshët se nuk jena popull i dashtun…

A mësuam diçka nga historia? Po. Shumë. Mësuam se liria nuk mund të pretendohet në varfëri. Dhe nuk e kam fjalën vetëm për varfëri materiale. Njerëzit që puthin dorën e…

NGA ARTAN HOXHA – Nëse i sherben kësaj klase politike sot, në pushtet apo në opozitë, përgatitu të vuash pasojat në kurriz…

U mbush plot nje vit dhe duket sikur ka ndodhur para nje shekulli. “Deshmori” i pare i zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit 2021, ishte mjeku psikiater Pjerin Xhuvani. U vra…