MINUTA E FUNDIT – U qëllua gjatë një tubimi elektoral, ndërron jetë në spital ish- kryeministri i Japonisë…

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe ka ndërruar jete pasi u qëllua gjatë një takimi ne fushate zgjedhore në prefekturën Nara në Japoninë qendrore. Këtë e ka bërë të ditur televizioni publik Kyodo.news.

Abe u rrëzua përtokë teksa mbante një fjalim dhe u transportua menjëherë në spital.


Përpjekjet për ta rikthyer në jetë kanë qenë të pasuksesshme.

Ndërkohë, agresori është bllokuar menjëherë nga forcat e sigurisë dhe tashmë është i arrestuar,