Foto/ Vdes burri me i vjeter ne bote, ishte 114 vjec, i shpetoi “Holokaustit” por jo vdekjes

I mbijetuari i Holokaustit, Yisrael Kristal, i cilësuar nga Rekordet Guinness si burri më i vjetër në botë vdiq sot në moshën 113 vjeçare, njoftoi media izraelite.Ky hebre ka lindur me 15 shtator 1903 në Zarnov, në Poloninë e sotme në atë kohë nën pushtimin rus, tre muaj para se vëllezërit Wright të kryenin fluturimin e parë në botë me një avion me motor.
“Yisrael Kristal (…) vdiq të premten, një muaj nga 114 vjetori”, njoftoi e përditshmja izraelite “Haaretz”. Ndërsa sipas faqes së informacionit izraelite “Ynet”, Kristal kishte dy fëmijë, nëntë nipa dhe mbesa dhe 32 stërnipa dhe stërmbesa.
Rekordet Guinness e kanë përcaktuar si burrin më të moshuar në botë në mars 2016. Kristal i kishte mbijetuar Luftës së Parë Botërore dhe kishte jetuar në Lodz, në Poloni, deri në pushtimin nazist më 1939.
Ai ishte shpërngulur më pas me familjen e tij në geton e qytetit. Katër vite më pas, ai u dërgua në kampin e përqëndrimit të Aushvicit.
Gjatë Holokaustit ai humbi gruan dhe dy fëmijët, por arriti të mbijetonte. Sipas Rekordeve Guinness ai peshonte vetëm 37 kilogramë kur Aleatët çliruan kampin.
I vetmi i mbijetuar nga familja e tij, në 1950 Kristal emigroi në Haifa, në veri të Izraelit, me gruan e gruan e dytë dhe fëmijët. Ai aty ngriti një pastiçeri të suksesshme deri sa doli në pension.