ALARMI/ Kryemadhi leter Lu-se dhe Vlahutin: Qeveria kerkon te kap vettingun

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi u është drejtuar me anë të një letre ambasadorëve Donald Lu dhe Romana Vlahutin lidhur me shqetësimin e ngritur për Vettingun pas shkurtimit të strukturës nga Kuvendi.

“Vettingu është shumë i rrezikuar, qeveria kërkon ta kapë. Vendimet e maxhorancës në Kuvend dhunojnë pavarësinë e Vettingut.


Qeveria presion vetingut permes shkurtimit te financimit.

Me VKM per administrimin synohet kontrolli i Vetingut permes min.drejtesise.

Fillim teper negativ i reformes ne drejtesi dhe kjo po sjell tronditjen e besimit të shqiptareve tek reforma ne drejtesi”, shkruan Kryemadhi.