Video/ Bajerni fiton Superkupen e Gjermanise, por vetem pas penalltive

Bajerni i Mynihut ka fituar Superkupën e Gjermanisë duke mposhtur Dortmundin vetëm pas penalltive në një ndeshje spektakolare të zhvilluar në “Sinjal Iduna Park”. Edhe pse në formë aspak të mirë, të treguar edhe gjatë miqësoreve, ekipi i drejtuar nga Karlo Ançeloti arriti ta fillonte sezonin e ri me trofe. Pulisiç kaloi Dortmundin shpejt në avantazh me golin e realizuar në minutën e 12, por gëzimi i verdhezinjve nuk zgjati më shumë se 6 minuta pasi Levandovski barazoi shifrat. Dortmundi kaloi sërish në avantazh në minutën e 71-të falë Aubamejang, por në minutën e 88 një autogol i portierit Byrki bëri që 90 minutat të mbylleshin në barazim 2-2 dhe skuadrat t’u drejtoheshin penalltive.

https://streamable.com/ahx9m