Promo/ Neser zgjidhet me e bukura e bjeshkeve shqiptare

Neser zhvillohet “Logu i Bjeshkeve”, evenimenti i bukurise qe kurorezon me te bukuren e bjeshkeve shqiptare. Eventi zhvillohet qe nga viti 1998 ne ne njejtin vend ne Njesine Administrative Kelmend te Bashkise Malesi e Madhe. Marrin pjese vajza nga te gjitha trevat e asaj qe konsiderohet Malesi e Madhe, ketej e andej kufirit. Gara e bukurise do te startoje ne oren 10.00. Ne prag te ketij evenimenti, vjen edhe nje status ne Facebook i Rush Dragut, personi qe kur ishte ne krye te Komunes Kelmend startoi “Logun e Bjeshkeve”. Ai shkruan “QAFE PREDELEC – KELEMEND. Dua tu kujtoj se “Logu i Bjeshkeve” e ka zanafillen në vitin 1998,atehere kur isha Kryetar i Komunes Kelmend. Vuna ne dispozicion edhe livadhin per tu organizuar ai aktivitet.(Ne vitet ne vazhdim mendoj te ndertoj privatisht nje skene ,tip amfiteater,privatisht pa investime shterore apo shoqata). Ideja e “Logut Bjeshkeve” ka qene nje aktivitet i krahines. Totalisht i mbeshtetur ne folklorin e zones.Edhe ne sherbim sado pak te biznesit te fshatrave,Lepushe-Budaç dhe Gropa Selce. Por shtrirja jone ka qene edhe per Gucine-Plaven dhe Rugoven. Jo nje perfshirje e krahinave te tjera. Kjo ngutje e te tjerve e sidomos e shkodranve “te papune” në teater e estrade me duket perçudnim i ketij aktiviteti. Programi dhe ideja ka qene si vazhdimesi e “Logut te Kishes” qe para 1967 eshte bere çdo feste Shna Prete,pikrisht ketu ne Qafe Predelecit. Vitet e para eshte mbajte dhe meshe,tash nuk e shoh kete event. Dua te kujtoj edhe kontributoret e pare te cilet i falenderoj nga zemra,Ndue Gjekaj dhe Zef Kalaj.Drejtuesi artistik ne vite Kole Bunjaj.Poeti dhe libretisti Gjovalin Lumaj. Kengetaret Jonuz Delaj,Pretash Nilaj,Luigj Tinaj,Luigj Gjerkaj,Frederik Naçaj e Pellumb Naçaj,Ylli Isufaj,Pjerin Naçaj,Motrat Lula e Pranvera Pllumbaj,Besnik Pepushaj,Bashkim Vushaj etj.Instrumentisti Leke Lumaj dhjetra kengetar e valletar.Kryetaret e Komunes se mevonshe(Prele Gjelaj,Ndue Lelçaj,Kole Aliaj,Ing.Gjeto Dukaj) kane kontribute te padiskutueshme. Po ashtu edhe Dile Vaçaj e pranishme ne te gjitha eventet dhe Manjola Volaj e Gjeke Ujka nder prezantuesit e pare e me vone te tjere. Nuk eshte kjo hapsira ku mund te shkruaj me gjate.Mendoj qe se shpejti ky event do te kete PRONARET E VERTETE.ATA JANE KELMENDASIT. Shenim : Te me falin ata qe per momentin nuk me jane kujtuar emrat,jo se dua te anashkaloj njeri por ky eshte thjeshte nje koment sensibilizues dhe jo paraqitje historike. Ju faleminderit per mirekuptimin”, perfundon statusin Rush Dragu. /ShkodraWeb/

(Ne foto Rush Dragu, majtas)