VIDEO – “Salloni i vjeshtës” hap dyert në Shkodër, rreth 50 artistë ekspozojnë punimet e tyre…

Salloni i Vjeshtës, ekspozita tradicionale e arteve figurative prej 14 vitesh, ka hapur dyert pavarësisht situatës së pazakontë të pandemisë së po kalon vendi. Rreth 50 artistë kryesisht nga Shkodra…

Përzgjidhen 26 këngët finaliste të Festivalit të 59- të në RTSH, ja kush përfaqëson muzikën shkodrane…

Edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, hyn në një fazë më konkrete, pasi komisioni për pranimin e këngëve, i përbërë nga Alma Bektashi, Jonida Maliqi,…

FOTO – Shkodra “rrëmben” tre çmime në Festivalin Tipologjik që prej 16 vitesh organizohet në Elbasan…

Shkodra dhe Qendra Kulturore “Pjetës Gaci” si përfaqësuese e saj, arrijnë një tjetër përfaqësim dinjitoz në “garat” në nivel kombëtar. Natën e kaluar ka ulur siparin “Festivali Tipologjik Folklorik Kombëtar…

VIDEO – Shfaqja “Gishtëza” rikthen teatrin e kukullave në Shkodër pas 8 muajve ndërprerje nga pandemia…

Pas 8 muajve ndërprerje për shkak të situatës së pandemisë, rikthehet në Teatrin “Migjeni” shfaqja e teatrit të kukullave. Përralla e njohur e H.K.Andersen, “Gishtëza”, u inskenua nga aktorët e…

Filmi “Sofia” i Eduart Grishaj i frymëzuar nga At Zef Pllumi, në rolin kryesor e papërsëritshmja Tinka Kurti…

Lufta e Dytë Botërore,1941. Një grua shqiptare në moshë nga veriu i Shqiperise mirëpret në shtëpi një të plagosur, ushtar jugosllav, që po kthehej nga luftimet. Por ai qëllon të…

FOTO – “Luleborë” ul siparin e edicionit të pestë, shumë shpejt Teatri “Migjeni” edhe më pranë artdashësve…

Festivali i Këngës Qytetare “Luleborë” ka ulur siparin e edicionit të pestë. Ai është zhvilluar, pavarësisht situatës së pandemisë dhe me praninë e sprktatorit shkodran. Hyrja e Teatrit “Migjeni” u…

Këngëtari shkodran Laorjan Ejlli “rrëmben” trofe edhe në Festivalin “Zambaku i Prizrenit” në Kosovë…

Fastivali “Zambaku i Prizrenit” uli siparin e edicionit të 31- të mbrëmjen e sotme. Nga 16 këngë pjesëmarrëse në këtë festival të mi=uzikës së lehtë tradicionale, ka “rrëmbyer” një trofe…

FOTO – “Ahengu Shkodran”, një traditë e lashtë e Shkodrës që po përtërihet vit pas viti…

“Ahengu Shkodran”, një traditë shkodrane që nga shekujt po përtërihet, pasurohet e merr vlera të reja. Një visar i çmuar i muzikës dhe kulturës shqiptare, “Ahengu Shkodran” ka krijuar një…

FOTO – Teatri “Migjeni” vë në skenë premierën e mbyllur të dramës “Nata e trokitjeve në xhama”, po mendohet…

Trupa e Teatrit “Migjeni ” ka vënë në skenë premierën e mbyllur të dramës “Nata e trokitjeve në xhama” e autorit Dhimitër Anagnosti. Për shkak të situatës që po kalon…

“Lexoni, shkruani, këndoni, kërceni, endërroni por kurrë mos u dorëzoni…”, mesazhi i librit “Fjalë zemre”…

Një libër i ri tashmë i është shtuar vitrinave të librarive në qytetin e Shkodrës. “Fjalë zemre” me autore Pranvera Bajraktari, pret lexuesit që ta marrin në dorë. Redaktor i…

VIDEO – Shuhet një nga ikonat e humorit shqiptar, bëri histori me “A doni më për Belulin…”

Ndërron jetë në moshën 89-vjeçare aktori i mirënjohur fierak Fuat Boçi. Aktori i qindra roleve ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në qytetin e Fierit dhe përcillet për në…

“At Daniel Gjeçaj, zani i shqiptarëve pa za”, Prelë Milani sjell monografinë për më të shquarin e brezit të fundit…

“At Daniel Gjeçaj, zani i shqiptarëve pa za”, është titulli i monografisë kushtuar kësaj figure me autor shkrimtarin e publicistin Prelë Milani. Në qendër, është At Daniel Gjeçajt, është më…