NGA ROZAFA SHPUZA – Narcizisëm fals…

Prap vranët sot. Grija sikur ia ka ngjye flokët e ajo i përngjet nji shtëllunge tymi të saposhkëputun prej nënbarkut të shkalafitun të autobusit urban, që kalamendet në rrugën e…

Festivali Europian i Këngës shpall fituesin, Italia “rrëmben” trofeun për herë të tretë, ja ku u rendit Shqipëria

Italia ka fituar edicionin e 65-të të festivalit europian të këngës 2021. Në 26 këngë konkurente në garën për cmimin e madh në natën finale, me 524 pikë grupi muzikor…

VIDEO – Anxhela Peristeri shkelqen në Eurovision, Shqipëria kualifikohet në natën finale…

Në natën e dytë të festivalit evropian të “Eurovision”, ka performuar edhe përfaqësuesja e Shqipërisë në këtë festival, Anxhela Persiteri me këngën “Karma”. Ajo ka arritur të kualifikohet në natën…

VIDEO – Këngëtari i mirënjohur shkodran Rud Gega promovon këngën më të re “Përmbi zâ”

Jeton prej shumë vitesh, në SHBA, por duket sikur nuk është ndarë asnjë sekond nga Shkodra e tij. Rud Gega është një emër i njohur në artin shqiptar, një nga…

FOTO – Ekspozita e veçantë e Ardian Isufit në Galerinë e Arteve të Shkodrës, për të mos u humbur….

“Mirrors should think longer before they reflect” në shqip “Pasqyrat duhet të mendojnë më gjatë para se të reflektojnë”, ekspozitë e veçantë ajo e hapur pasditen e sotme në mjediset…

Ndahet nga jeta një ndër themeluesit e “Karajfilat që ka Shkodra”, ishte iniciator i rimëkëmbjes së grupit 5 vjet më parë

Ndahet nga jeta një ndër themeluesit e grupit “Karajfilat që ka Shkodra”, Berhan Nehani. Lajmin e ka bërë me dije kryebashkiakja e Shkodrës, e cila përmes një postimi në rrjetet…

Edicioni i XX- të i Çmimit “Pjetër Gaci”, shpallet afati i fundit i aplikimeve për pjesëmarësit…

Bashkia Shkodër dhe Qendra Kulturore “Pjetër Gaci” organizojnë: Çmimi “Pjetër Gaci”, edicioni XX. Ky aktivitet, i cili zhvillohet në qytetin e Shkodrës që nga viti 2001, është një konkurs i…

Shkrimtari i njohur shkodran Gazmend Krasniqi sjell “Trilogjinë e Shkodrës”

Nga Valeria DEDAJ, Shqiptarja.com Shkrimtari Gazmend Krasniqi rrëfen punën që ka bërë gjatë tre dekadave për të shkruar “Trilogjinë e Shkodrës”. Tre romanet; “I lumturisë”, “Tiranë, Vjen, Tiranë” dhe ai…

VIDEO – Violinisti shkodran 26 vjeçar në finalen e Konkursin Ndërkombëtar Jascha Heifetz…

Elvin Hoxha Ganiyev nga Turqia / Azerbajxhani, biri i profesorit të mirënjohur shkodran, muzikantit Hajredin Hoxha është shpallur një ndër 17 finalistët në Konkursin Ndërkombëtar Jascha Heifetz për Violinistët 2021.…

FOTO – 85- vjetor i veçantë për regjisorin e njohur shqiptar, Presidenti Meta i akordon dekoratën e lartë…

Dhimitër Anagnosti mund të jetë 85 vjeç, por zëri i tij mbetet i njëjtë dhe po aq i fortë sa për të dhuruar emocione. Ai është vlerësuar sot nga Presidenti…

Presidenti i Republikës Ilir Meta nderon me titullin “Mjeshtër i Madh” rapsodin e njohur nga Vau Dejësi…

Viktor Paloka është një emër i njohur në Shkodër dhe përtej saj. Prej shumë viteve ai ka spikatur si rapsod interpretues, autor tekstesh por edhe si organizator eventesh artistike. E…

“Nuk duam të gjykohemi mbi bazë thashethemesh”, drejtorja e Teatrit “Migjeni” refuzon nominimin për Çmimet “Kult”

Drejtorja e Teatrit “Migjeni” të Shkodrës Rita Gjeka, ka kritikuar publikisht Çmimet “Kult” për përfshirjen në to të shfaqjes së “Migjenit” “Zona e Pritjes”. Sipas Gjekës, arsyeja është se nuk…