Ndërron jetë kleriku serb i Malit të Zi Amfilohije, “bekoi” të gjitha mynxyrat serbe dhe nxiti urrjejtjen ndaj shqiptarëve

Ka ndërruar jetë në moshën 82 vjeçare, kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, mitropoliti Amfilohije. Lajmi u konfirmua nga Kisha, e cila tha se Amfilohije, vdiq në Qendrën Klinike të Malit të Zi në Podgoricë, i infektuar me Covid- 19

Udhëheqësja e Klinikës së Pulmologjisë në këtë spital, Jellena Boroviniq Bojoviq, tha pas mesnatës së shkuar se gjendja e mitropolitit është serioze, se është intubuar dhe vendosur në ventilim invaziv, raporton REL.


Më 7 tetor është bërë e ditur se Amfilohije është shtruar në spital për trajtim të koronavirusit.

Mitropoliti i Malit të Zi njihet për qëndrimet e tij antishqiptare. Për dekada me rradhë ai ka bekuar çdo krim te Serbise, ka luftuar pavarësine e Malit të Zi dhe ka nxitur urrejtje kundër shqiptarëve.

© ShkodraWeb.com

ShkodraWeb Channel