MOTI – Parashikimi i sinoptikanëve për vendin tonë, për ditën e diel, 29 maj 2022…

Moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura të pasuara nga rreshje shiu dhe stuhi me aktivitet kryesor në zonën veriperëndimore. Edhe bregdeti do te preket pjesërisht nga rreshjet e shiut. të cilat pasdite do të pasohen nga reshje shiu dhe rrebeshe në verilindje.

Era do të jetë e vrullshme me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,3 deri në 2,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.


Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zona malore 14/22°C
Zona e ulët 15/27°C
Zona bregdetare 17/26°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari