LISTA E PLOTË/ Shpallen kandidatët për çmimet ”Oscar”…

Sot janë shpallur nominimet e çmimit Oscar për 91 vjetorin e Akademisë së Çmimeve. Kandidatët për 24 kategori u zbuluan nga aktorët Kumail Nanjiani dhe Tracee Ellis në teatrin Samuel Goldëyn në Beverly Hills, Kaliforni. “Daily mail” shkruan se “Roma” dhe “The Favourite” udhëheqin listën me 10 nominime dhe ndiqet nga “A star is born” dhe “Vice” të cilët të dy janë nominuar në 8 kategori. Ndërsa aktori kryesorë të ‘A Star is Born’, Bradley Cooper është nominuar në kategorinë ‘Aktori udhëheqës’ dhe Lady Gaga në kategorinë ‘Aktorja udhëheqëse’.

Më poshtë janë nominimet për edicionin e 91-të të ndarjes së çmimeve, sipas kategorive.

Best Picture (Figura më e mirë)

Roma

A Star Is Born

BlacKkKlansman

Green Book

Vice

Black Panther

The Favourite

Bohemian Rhapsody

Best Actor (Aktori më i mirë)

Christian Bale (Vice)

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

Bradley Cooper (A Star Is Born)

Viggo Mortensen (Green Book)

Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)

Aktorja më e mirë

Olivia Colman (The Favourite)

Glenn Close (The Wife)

Lady Gaga (A Star Is Born)

Melissa Mçarthy (Can You Ever Forgive Me?)

Yalitza Aparicio (Roma)

Best Supporting Actor (Aktori më i mirë joprotagonist)

Mahershala Ali (Green Book)

Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)

Sam Elliott (A Star Is Born)

Sam Rockwell (Vice)

Adam Driver (BlacKkKlansman)

Best Supporting Actress (Aktorja më e mirë joprotagoniste)

Regina King (If Beale Street Could Talk)

Amy Adams (Vice)

Rachel Weisz (The Favourite)

Emma Stone (The Favourite)

Marina de Tavira (Roma)

Best Director (Regjisori më i mirë)

Alfonso Cuaron (Roma)

Spike Lee (BlacKkKlansman)

Pawel Pawlikowski (Cold War)

Yorgos Lanthimos (The Favourite)

Adam McKay (Vice)

Best Costume Design (Kostumografia Më e Mirë)

The Ballad of Buster ScruggS

Black Panther

Mary Poppins Returns

The Favourite

Mary Queen of Scots

Best Animated Feature (Filmi më i Mirë i Animuar)

Incredibles 2

Isle of Dogs

Mira

Ralph Breaks the Internet

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Loading...

Më shumë artikuj nga ShkodraWeb:

VIDEO/ “Jemi me Vangjushin tuj hangër drekë”, VOA publikon bisedat mes Avdylajve dhe kryebashkiakut të Durrësit…

FOTO/ Si po rrënohet në Shkodër selia e shoqërisë “Bashkimi” nën peshën e neglizhencës së qeverisë shqiptare…

VIDEO/ Erion Veliaj vihet “me shpatulla pas murit” nga dy vajza studente: Vrave Ardit Gjoklajn…

Close