“Këto ditë na gajasën me meme dhe batuta për afganët”, revoltohet gazetari shkodran: Pika ironisë tuaj…

Nga Taulant KOPLIKU

Shqiptaret jane humorista kalibri. Shqiptaret dijne ku te bejne humor. Shqiptaret na bejne te qeshim p.sh. kur shohin femije te vrare. Femije te mbytur gomoneve.


Gra te p*rdhunuara dhe me pas te masakruara. Pleq me shkop qe marrin nje plumb pas koke. Te gjitha keto, rrisin humorin e memexhinjve dhe batutaxhinjve te Tiranes oksidentale me prurje nga bataku i te gjitha minishoqerive rurale.

Shqiptaret kane vertete humor.

Keto dite na gajasen me meme dhe batuta per afganet. I vune ne loje ata qe pranuan te vetevriten duke u varur rrotave te avionit per t’i ikur ferrit. Vune ne loje nena te deshperuara qe pranonin te hidhnin femijet ne duart e ushtareve amerikane, me idene se te pakten femija do rrinte gjalle. Vune ne loje djem te rinj qe me endrren per te bere vendin e tyre, kishin punuar ne administraten e udhehequr nga amerikanet. Keta djem te rinj, te ngjashem me çdo moshatar ne glob, sot behen meme nga te talentuarit e metropolit te kotesive, qe gjithe diten hane e dhjesin. Pastaj dhjesin e hane, si t’ju vije me mbare. E pastaj e nderpresin kete cikel, vetem kur i vjen ne mendje ndonje ide brilante e tipit: “afgani duke gjujt p*dh te liqeni”, apo “afgani ha akullore”.

Shqiptaret pra. Ata. Ne.

Ata qe kur shkelen per here te pare Greqine, ndersa vendasit i priten me buke ne dore, iu p*rdhunuan gra, vajza, plaka, dele e dhi. Ata qe kur shkelen per here te pare ne Itali moren me vete edhe do vajza hallash e tezesh e bene ate qe asnje qenie njerezore ne glob nuk kishte ligesine ta bente. I nxorren ne rruge.

Ata qe e kane kthyer ne biznes vjedhjen e vilave ne te gjithe Europen.
Ata qe po braktisin lavazhet per ti zevendesu me shtepite e barit.
Ata qe e shfarosen njeri – tjetrin me vrasje mafioze qe nga Ekuadori, Belgjika, Holanda e deri ne Islande.
Ata, ne. Shqiptaret.

Lista e “mrekullive” eshte kaq e gjate sa nuk ka liber qe i nxe, por ne prape themi se jane pakice keta monstra. Dhe e verteta eshte kjo. Nuk perfaqesojne Shqiperine nje grusht banditesh.

Ndersa per Afganistanin jo. Aty kemi lupen tone. Lupen shqiptare. Te krijeses superiore, raciste dhe medemek ironike.
Pika ironise tuaj.