“Interesat e demokratëve do ishin cënuar në mënyrë të parikuperueshme”, Bardhi: Basha mbrojti Berishën para amerikanëve

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka komentuar përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD. Sipas Gazment Bardhit, vendimi i marrë nga Lulzim Basha ishte rruga e vetme për të mirën e partisë.

Në emisionin “Open”, Gazment Bardhi u shpreh se ka qenë dëshmitar i takimeve të Lulzim Bashës, i cili e ka mbrojtur Sali Berishën në prani të amerikanëve.


“Nuk ka përjashtim të Sali Berishës nga Partia Demokratike. Si çdo demokrat, ky vendim lëndon, por para se të japim një vendim emocional duhet që secili nga ne, nisur nga Basha deri te anëtari më i thjeshtë, duhet të kemi parasysh interesin e demokratëve.

Kjo ishte e vetmja rrugë nga informacionet që unë kisha, ishte i vetmi opsion për situatën e krijuar. S’do donim kurrë të ishim në këtë situatë.

Sot vendi ka një minues të demokracisë dhe ai është Edi Rama . Dua të ndaj dhe një informacion, që drejtimi i gishtit te PD sikur e keqja është aty, por e keqja është Edi Rama. Këtu nuk ka një betejë mes Bashës dhe Berishës, Basha ka marrë një vendim i diktuar nga rrethanat në të cilat ishte PD, dhe në atë vendim ka shprehur vlerësimin ndaj figurës së Berishës .

Zyrtarisht në prezencë të zyrtarëve amerikanë Basha e ka thënë mos dakordësinë për vendimin e SHBA, ka mbajtur qëndrim në emër të PD në mbrojtje të Berishës. Berisha është në dijeni të rreziqeve që i kanoseshin demokratëve në rast mos vendimi. Unë jam dëshmitar i takimeve të Bashës me amerikanët, nuk jam i lejuar të nxjerr detaje , por konfirmoj se në rast se Basha s’do merrte vendimin interesat e demokratëve do ishin cënuar në mënyrë të parikuperueshme.

Unë jam rritur me fotot e Berishës në shtëpi. I komentova dhe deklaratat e tij, dhe patjetër që janë emocionale. Janë emocionale sepse ai ka informacion shumë më tepër se unë dhe ju bashkë”- tha Bardhi.