Flet Xhavahiri, vellai i Ballist Morines: Po e cojne si cjapi tek kasapi!

Xhevair Morina, i vëllai i Ismail Morinës i njohur për autorësinë e ngritjes së dronit me flamurin “Autochtonus” në stadiumin e Beogradit më nëntor të vitit 2015, shprehet se Ballistin po e çojnë si “cjapi te kasapi”.
Vendimi i gjykatës kroate për ekstradim në Serbi është marrë tre ditë më parë.
Gjatë një lidhje telefonike për Report Tv, i vëllai paralajmëron se nëse Ismaili ekstradohet, atëherë familja do të marrë një vendim shumë radikal. Ai i bën apel shtetit shqiptar të ndërhyjë pasi në Serbi Ismailit i rrezikohet jeta.
Ai theksoi se seanca vendimtare për fatin e Ballistit do mbahet në datën 11 gusht.
“Gjykata kroate ka vendosur ta ekstradojë. Kemi apeluar vendimin dhe gjyqi është në datën 11 gusht. Jemi plotësisht të braktisur nga shteti shqiptar.
I bëj thirrje shtetit shqiptar të ndërhyjë dhe të pengojë ekstradimin në Serbi. Përndryshe ne do bëjmë një gjë shumë radikale. Ne si familje do bëjmë shumë radikale gjë që do të habiten të gjithë ata.
Në Serbi Ismailin po e çojnë si “cjapin te kasapi”. Presidenti i sapozgjedhur të ngrejë zërin për shtetasit e tij.
Askush nga shteti shqiptar nuk është interesuar.
Ai erdhi në Shqipëri për varrimin e babait dhe duke u kthyer e arrestuan”, deklaroi Xhevair Morina.
Ismail Morina u ndalua një muaj më parë në Kroaci, ndërsa tre ditë më parë gjykata e Dubrovnikut ka vendosur ekstradimin në Serbi, ku është lëshuar një urdhër arresti pas ngritjes së dronit dy vjet më parë.