DETAJET – “Punonte për një bos mafioz në Beograd…”, mediat serbe: Arratiset drejt Shqipërisë polici…

Danilo Stojanoviç, oficer i lartë policie i cili u largua nga Serbia disa orë para se Darko Sariç të arrestohej, ka hyrë në Malin e Zi më 14 prill, njoftoi Administrata e Policisë së vendit fqinj. Dje, sipas Ministrisë së Brendshme vendase, ai ka mundur t’i shmanget policisë duke u arratisur me këmbë drejt Shqipërisë.

Sipas medias serbe Vijesti, policia ka thënë se dje rreth orës 09:30 në pikën kufitare Grnçar, në dalje nga Mali i Zi, policia kufitare ka kontrolluar automjetet me targa malazeze të drejtuar nga V.R. (43), në të cilin Stojanoviç ishte shofer, por kishte dokumente serbe.


“Policët pas këqyrjes së dokumenteve personale e kanë drejtuar veturën në korsinë e dytë të kontrollit kufitar, pas së cilës D.S. ka dalë nga automjeti dhe është larguar. Paraprakisht, D.S. më 14 prill ka hyrë në Mal të Zi nga drejtimi i Republikës së Serbisë në vendkalimin kufitar të Draçenovçit. Vërejmë se në momentin e kontrollit të këtij personi, në hyrje të Malit të Zi më 14 prill dhe në dalje nga Mali i Zi më 17 prill, ndaj tij nuk ishte lëshuar urdhërarrest ndërkombëtar”, thuhet në një deklaratë të policisë.

Sipas gazetës, policia tha se pas regjistrimit të hyrjes së Stojanoviçit në Mal të Zi ka njoftuar autoritetet kompetente të Serbisë.

Danilo Stojanoviç dhe Milutin Radovanoviç u larguan nga Serbia dy orë para se kolegët e tyre të hynin në banesat e tyre për t’i arrestuar me dyshimin se ishin pjesë e klanit kriminal të Darko Sariçit.

Ata kanë kaluar kufirin ndërmjet Serbisë dhe Malit të Zi rreth orës 03:30 të mëngjesit.

Të dy e gjetën veten në qendër të mediave në muajin shkurt. Ata në atë kohë u ndaluan nën dyshimin se në sheshin Cvetni në qendër të Beogradit kanë sulmuar dhe rrahur kolegun e Interpolit, M.V., pas së cilës ndaj tyre ka filluar procedura në Prokurorinë e Parë Themelore.

Serbi i shumëkërkuar doli nga makina dhe iku me vrap, mendohet se fshihet në Shqipëri (Detaje)

Të tjera detaje kanë dalë nga arratisja e ish policit të shumëkërkuar nga Serbia, Danilo Stojanovi. Ai kërkohet nga kolegët atje me dyshimin se ishte anëtar i grupit kriminal të Darko Sariçit. Sipas mediave serbe, ai dyshohet se ështhë arratisur nga Mali i Zi në Shqipëri.

Këtë e kanë konfirmuar për “Vijesti” disa burime nga Drejtoria e Policisë (UP), duke sqaruar se ai është arratisur nga policia malazeze, e cila ka tentuar ta kontrollojë në pikën kufitare Grnçar.

Nuk ka një urdhër-arresti aktiv për Stojanoviçin në Mal të Zi. Një nga burimet ka thënë për “Vijesti” se Stojanoviç ka qenë shoqërues në një veturë që ka mbërritur në pikën kufitare Grnçar nga drejtimi i Malit të Zi.

“Kur policia ka filluar kontrollin, Stojanoviç ka dalë nga vetura dhe ka ikur. Kërkimi për të është në vazhdim e sipër”, tha njëri nga bashkëbiseduesit.

Një burim tjetër shpjegoi se vetura në të cilën Stojanoviç ishte “e ndarë për kontroll të detajuar”, dhe se ai më pas doli me vrap nga automjeti. Për të në Mal të Zi nuk është lëshuar fletarrest, as Serbia nuk ka lëshuar fletarrest ndërkombëtar”, ka thënë bashkëbiseduesi nga UP.

Në urdhërin për zgjerimin e hetimeve të Prokurorisë për Krimin e Organizuar të Serbisë, përveç Pljevljak Darko Sariçit janë përfshirë edhe 11 persona të tjerë.

Ata e akuzojnë Sariçin për organizim të një grupi të organizuar kriminal në periudhën nga fillimi i vitit 2020 deri më 14 prill 2022, i cili ka zbatuar një plan kriminal në shkallë ndërkombëtare në territorin e Amerikës së Jugut.

Sariç dyshon se e ka formuar këtë grup kriminal për të negociuar blerjen e paautorizuar të kokainës, transportin e saj në Evropë – me qëllim shitjen e mëtejshme.

“Dhe gjithçka me qëllim përfitimin financiar duke kryer veprat penale të prodhimit dhe shpërndarjes së paautorizuar të narkotikëve, si dhe ka organizuar dhe urdhëruar kryerjen e veprës penale të vrasjes së rëndë në dëm të Milan Milovaçit”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë për Krimin e Organizuar të Republikës së Serbisë.

Kreu i policisë malazeze tha më herët për “Vijesti” se informacionet e tyre, të marra nga shërbimet partnere, tregojnë se grupi i Sariçit dyshohet për vrasjen e Milan Milovaçit, i njohur si Cigla, në Ekuador në janar të vitit të kaluar.

Prokuroria për Krimin e Organizuar të Serbisë ka njoftuar se në bazë të kallëzimit penal të MPB-së së Serbisë – Drejtoria e Policisë Kriminale dhe Shërbimit për Luftimin e Krimit të Organizuar, pas procedurës para hetimore dhe grumbullimit të provave, kanë lëshuar urdhër hetojnë Sariç, Dejan Lazareviç dhe Bojan Stanojkoviç, Danilo Odoviç, Aleksandar Boškoviç, Nikola Spasojeviç, Danilo Stojanoviç, Milutin Radovanoviç, Dushko Mirkoviç, Stefan Andrejiç, Marko Vukiç dhe Uroš Radovanoviç.