Bota ne prag lufte, avione bombarues amerikane fluturojne mbi Kore

Dy avione bombarues B-1B te flotes ajrore te SHBA (USAF) kane fluturuar te shtunen mbi gadishullin Korean ne pergjigje te drejtperdrejt ndaj testeve te fundit raketore koreanoveriore. E ben te ditur vete USAF, e cituar nga mediat nderkombetare. Avionet jane nisur nge nje baze ajrore amerikane en Guam dhe kane fluturuar ulet mbi nje baze ajrore te Korese se Jugut te mbeshtetur nga avione japonez dhe koreanojugor. “Korea e Veriut mbetet kercenimi me urgjent per stabilitetin e rajonit”, deklaron komandanti I forcave ajrore te Paqesorit (PACAF), gjenerali J. O’Shaughnessy. “Nese na kerkohet, jemi gati te pergjigjemi me force dhe shpejtesi vdekjeprurese, ne momentin dhe ne vendin qe ne do te zgjedhim. Nderkohe, presidenti I SHBA Donald trump leshohet kunder Kines. “Jam shume I zhgenjyer. Lideret tane net e shkuaren I kane mundesuar Pekinit te realizoje miliarda dollare ne vit me shkembimet tregtare dhe Pekini nuk ben asgje per ne me Korene e Veriut. Nuk do tem u mundesojme me qe kjo te vazhdoje keshtu. Kina mund ta zgjidhe shume lehte problemi.”. /ShkodraWeb/