“40% e emigrantëve që vijnë me gomone, janë shqiptarë”, zbulohet raporti në Mbretërinë e Bashkuar: Reklamojnë në TikTok…

Mediat britanike kanë zbuluar një raport sekret të inteligjencës ushtarake, ku flitej mbi emigrantët e paligjshëm që hyjnë në territor, përmes gomoneve.

Sipas këtij raporti, 40% e emigrantëve që vijnë me gomone, janë nga Shqipëria. Vetëm këtë verë për një periudhë 6-javore, në territor janë futur 1075 emigrantë përmes gomoneve ndërkohë që një vit më parë në të njëjtën periudhë u regjistruan 757.


Pjesë nga shkrimi i Daily Mail:

Bandat shqiptare të transportimit të emigrantëve, po blejnë gomone kineze me porosi. Ato i kërkojnë që të përshtaten dhe të bëhen pak më të mëdha se zakonisht, në mënyrë që të futen më shumë persona në bord.

Ekspertët besojnë se kalimet po nxiten nga mediat sociale, me kontrabandistët që reklamojnë shërbimet e tyre në TikTok dhe paguajnë deri në 5,500 £ për person. Një oficer ndërlidhës i policisë shqiptare do të vendoset në Dover për të ndihmuar në trajtimin e problemit në rritje, por raportohet se ka mungesë të përkthyesve shqiptarë për të ndihmuar.

Zbulimi vjen në ditën kur një person në një gomone duhej të shpëtohej nga autoritetet britanike dje pasi u përpoq të kalonte kanalin i vetëm. 288 persona të tjerë kaluan Kanalin Anglez të premten, më 5 gusht, duke e çuar numrin total të emigrantëve që arritën në Mbretërinë e Bashkuar këtë javë në 1,372.

Pesë varka të vogla kaluan gjatë periudhës së fundit 24-orëshe, tregojnë shifrat e qeverisë. Këtu përfshihet një migrant i cili u shpëtua dje në mëngjes pasi u përpoq të udhëtonte me gomone.

Ai u kap nga oficerët e Forcave Kufitare Britanike rreth orës 9 të mëngjesit, pesë milje nga bregu anglez, raporton GB Neës . Në fillim të kësaj jave, një rekord i ri ditor u vendos për 22 pasi 696 persona bënë udhëtimin e rrezikshëm të hënën, sipas shifrave nga Ministria e Mbrojtjes.

Kjo shënoi vetëm herën e dytë këtë vit që më shumë se 600 njerëz mbërritën në Mbretërinë e Bashkuar përmes kalimeve me varka të vogla, me 651 më 13 prill. Me 696 të hënën, numri i përgjithshëm i njerëzve që kaluan këtë vit u rrit në 17,134.

Hulumtimet e reja tregojnë se në shtatë vitet e fundit, gati gjysmë miliardë paund janë shpenzuar nga qeveria duke u përpjekur të parandalojë emigrantët të kalojnë. Në total përfshihen shuma të mëdha që i janë dorëzuar qeverisë franceze në një përpjekje për të parandaluar azilkërkuesit e mundshëm që të largohen nga brigjet e tyre.