19- vjecarja kosovare e lenduar nga shperthimi ne Velipoje, niset per Tirane

19-vjeçarja, Saida Spahija e cila mbeti e lënduar dje nga zjarri që shpërtheu në një restorant në Velipojë, është dërguar nga spitali i Shkodrës, në QSUT, Tiranë, mëngjesin e kësaj të shtune.
Një ditë më parë gjendja shëndetësore e të resë paraqitej e stabilizuar, por gjatë natës ka pasur probleme me sytë të shkaktuara nga djegia.
Për këtë shkak është dashur transportimi i saj drejt Tiranës për mjekim më të specializuar. 19-vjeçarja ndodhet në repartin e djegie-plastikës në QSUT, ku po mbahet në kujdes intensiv nga mjekët.
Saida Spahija mbeti e lënduar pas flakëve masive që përfshinë restorantin në katin e parë të kompleksit “Fishta”. Shkak për zjarrin u bë rrjedhja e gazit në depozitën e vendosur nëntokë e cila rezultoi pas ekspertizës së ISHTI se ishte mbuluar me rerë e jashtë çdo standardi sigurie.
Zjarri në Velipojë, Prokuroria nis procedim, dy akuzat
Prokuroria e Shkodrës ka regjistruar një procedim penal pas zjarrit që përfshiu dje një restorant në kompleksin “Fishta” në Velipojë.
Shkak për zjarrin e përmasave të mëdha u bë rrjedhja e gazit nga depozita e vendosur nëntokë. Flakët u përhapën menjëherë në të gjithë restorantin duke lënduar rëndë katër persona, dy prej të cilëve në gjendje kritike për jetën.
Sipas organit të akuzës, deri tani ka dy pista ku po përqendrohen hetimet për “shkatërrim prone nga pamundësia” dhe “shkelja e rregullave të sigurisë teknike”.
Burime nga prokuroria bënë të ditur për Report Tv se “jemi në pritje të ekspertizës nga shërbimi zjarrfikës”. Sipas prokurorisë, në hetime do përfshihet dhe veprimtaria e inspektorëve të ISHTI.
Do verifikojmë nëse është kontrolluar apo jo bombola nga inspektorët e ISHTI. Depozita s’duhet të ishte vendosur aty.
Shpërthimi i djeshëm në ambientet e brendshme të restorantit shkaktoi lëndimin e katër personave, mes të cilëve edhe pronarin Besnik Zejnuni e djalin e tij Hektor Zejnuni. Ata ndodhen në gjendje të rëndë në QSUT në repartin e djegie plastikës.
Prokuroria thekson gjithashtu se as në Polici dhe as në Prokurori nuk ka kallëzim nga ISHTI që subjekti “Fishta” ka shkelur rregullat teknike me cisternën e gazit 1 mijë litroshe. /Shqiptarja.Com/