VIDEO/ Historia e trishtë e gruas shkodrane, ka nevojë për proteza por kushtojnë 4 mijë euro dhe nuk ka mundësi…

“Kam nevojë për protezë. Të parën e bëra, se me lekët që mblodha kur vdiq nëna, bëra këmbën. Tani më ka kap kjo tjetra. Doktorët më thonë duhet bërë sa më shpejt, por proteza nuk ka.”.

Kështu u shpreh Mirela Zefi, por si ajo, që kanë nevojë për protezë të kockave, ka shumë dhe të pamundur për të përballuar vetë çmimet e larta. Mirelës i duhen 4000 euro për këmbën, por ajo nuk i del ta përballojë.

“Unë gjysmë pensioni marr nga këmba e parë dhe 100 mijë lekë nga pensioni i motrës, që është invalide, se jetoj me të”, shprehet Mirela.

U tha se paisjet mjekësore siç janë protezat, lentet e syve e të tjera, janë futur në listë me rimbursim, por siç duket ato nuk u rimbursohen të gjithëve. Qeveria shqiptare ka akorduar një fond prej 1 milion e 300 mijë eurosh për rimburismin e protezave për pacientët e QSUT-së, spitalin e traumës dhe atë të Durrësit.

Ndërkohë që spitalet rajonale kanë fond më vete, por sërish është e pamjaftueshme. Vetëm në spitalin e traumës në Tiranë, janë në pritje 1300 pacientë me probleme reumatizmale për të përfituar proteza me rimbursim pa llogaritur këtu numrin e atyre që aksidentohen çdo ditë apo plagosjet me armë. /Burimi:Top Channel/

Loading...

Postimet e fundit nga ShkodraWeb

VIDEO/ Furgoni udhëtonte drejt Shkodrës, kthehet përmbys pas përplasjes me makinën: “Pamë vetëm një grua që qante”

Nuk...

SHTYPI I DITËS/ Faqet e para të gazetave të përditshme shqiptare, e diel 11 nëntor 2018

Faqet...

Digjen gjatë natës dy makina në afërsi të stadiumit, dyshime e para janë për…

Dy...

Close