NEWS I LAJME ShkodraWeb.com

ShkodraWeb Media – E Verteta të bën të lirë!

SKANDALI/ Dy specialistë refuzuan të firmosin ekstradimin e “financierit” të Habilajve

Pas disa seancave dhe shtyrjes se afatit te qendrimit ne arrest me burg, se fundmi Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda për ekstradimin në Itali të Nezar Seitiit, i njohur si “financieri” i bandes se Habilajve qe akuzohet per trafik nderkombetar droge.

Ai vete kishte kerkuar te ekstradohej per llogari te drejtesise italiane dhe gjykata tashme i hap rruge, duke bere te mundur qe Seiti te ekstradohet ne shtetin fqinj.


Por “Panorama” zbulon te tjera detaje. Burimet thanë se dy specialiste të ministrisë së Drejtesisë, të sektorit të ekstradimeve, kanë dhënë dorëheqjen nga puna para dy ditësh pasi nuk pranonin të firmosnin ekstradimin e shtetasit Nezar Seiti. Ato janë Ina Toci dhe Suela Collaku.

Seiti akuzohet për trafik ndërkombëtar droge dhe është pjesë e dosjes të prokurorisë shqiptare dhe italiane për hetimet ndaj bandës Habilaj.

Gjykata e Katanias ka caktuar masën ‘arrest me burg’, si pjese e bandes shqiptare te trafikut te droges nga vendi yne drejt Italise.

Por gjithashtu ekziston edhe një vendim i Gjykates se Krimeve te Renda për arrest me burg ndaj Seitit.

Nje dite me pare reagoi edhe Ministria e Drejtesise duke bere me dije pse ishte marre vendimi per ekstradimin e Seitit:

Copyright © ShkodraWeb Media
ShkodraWeb Media
ShkodraWeb Media