Rënie e lehtë e shifrave në 24 orët e fundit, Ministria e Shendetësisë publikon raportin për pandeminë në vend

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se në 24 orët e fundit janë testuar pozitivë 288 persona dhe kanë humbur jetën 3 pacientë. Kështu numri i personave që janë infektuar që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 19,445, ndërsa ai i viktimave në 480. Aktualisht të shtruar në spitale janë 280 persona, ndërsa raste aktive në të gjithë vendin 8260.

Fatmirësisht janë gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 51 persona, duke e çuar në total numrin e të shëruarve në 10,705. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:


147 raste në Tiranë, 16 në Fier, 14 në Krujë, Gjirokastër, 13 në Durrës, 11 në Kavajë,10 në Lushnje, Gramsh, Kuçovë 8 në Peqin,7 në Elbasan, 4 në Shkodër, Kurbin, 3 në Tepelenë, 2 në Vlorë, Tropojë, Kamëz, Pogradec, Divjakë,1 në Lezhë, Mirditë, Rrogozhinë, Berat, Dibër, Memaliaj, Skrapar.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 280 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 50 vjeçar nga Lezha, një 56 vjeçare nga Tirana, një 88 vjeçar nga Tropoja. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë prej masave që autoritetet shëndetësore ju rekomandojnë.

Evitoni grumbullimet e çdo lloji.


Mbani masken në menyrë korrekte duke mbuluar hundën, gojën dhe mjekrën në ambientet e mbyllura dhe të hapura, respektoni distancimin fizik dhe higjienën personale.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

ShkodraWeb Channel

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (26 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 288

Të shëruar ne 24 orë 51

Të shtruar në spitale 280

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 1304

Testime totale 118329

Raste pozitive 19,445

Raste të shëruara 10,705

Raste Aktive 8260

Humbje jete 480

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4247

Durrës 779

Fier 535

Shkodër 498

Korçë 490

Lezhë 388

Elbasan 369

Vlorë 321

Berat 237

Kukës 184

Gjirokastër 119

Dibër 93

© ShkodraWeb.com

ShkodraWeb Channel