“Përdorim i pautorizuar i lëndëve kimike ndaj protestuesve”, Komisioni i Rithemelimit të PD kallëzim penal Bashës e Bardhit

Komisioni i Rithemelimit te PD ka depozituar një kallëzim penal kundër kryedemorkatit Lulzim Basha dhe sekretarit të përgjithshëm Gazment Bardhi në lidhje me protestën e 8 janarit, të thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha. Lajmi është bërë i ditur nga BalkanWeb.

Basha dhe Bardhi akuzohen nga Komisioni i Rithemelimit për përdorim të lëndëve kimike në mënyrë të pautorizuar, shkatërrim prone dhe ushtrim dhune.


Protesta e 8 janarit u shoqërua me arrestimin e 34 personave, të cilët më pas u liruan nga Gjykata.