Parashikimi/ Kujdes, gushti nis me temperatura afrikane…

Edhe dita e nesërme do të karakterizohet nga kthjellime e vranësira të shpeshta dhe shira të pakët, por që herë pas here do të jenë rrebeshe afatshkurtra. Por situata do ndryshon me datë 28 korrik 2017 kur pritet stabilizim i kushteve atmosferike duke bërë që pjesa me e madhe e vendit të dominohet kryesisht nga kthjellime si dhe rinis rritja e temperaturave, raporton “Meteoalb”. Kjo rritje do jetë graduale deri të shtunën, nga e diela dhe në vijim ditët e para të gushtit, territori ashtu si dhe pritej, goditet nga një valë e të nxehtit Afrikan e cila do sjellë temperatura që pritet të ngjiten mbi 39°C (në hije).