ANALIZA/ Ilir Yzeiri: Përse Europa na largohet?

Nga  Ilir Yzeiri Ka disa ngjarje që lanë gjurmë javën që shkoi, por ajo që duhet të bëhet objekt reflektimi më shumë se të tjerat, është konstatimi i shprehur me…

Për të vdekurit nuk flitet keq, por politikani nuk është njeri….

Nga Shinasi Rama Sa herë që vdes një nga këto maskarenjtë e shumtë që dolën në krye të politikës gjatë tranzicionit, njerëzit mbajnë një nga tre qëndrimet e mëposhtme. Një…

Dritan Prifti denoncuesi i tradhtuar, si e bindi Rama për videon me Metën”

Nga Prec Zogaj Dje u përcoll për në banesën e fundit, në moshën pesëdhjetëvjeçare, Dritan Prifti, ish-ministër në qeverinë “Berisha-Meta”, ish-deputet i LSI-së, një personazh publik i mirënjohur që pati…

Pse PD ‘hesht’ për krimin? Kjo opozitë e zbehtë është fatkeqësi

Nga Blendi FEVZIU Kush ja ka mbyllur gojën Partisë Demokratike? Kjo është pyetja më normale që do bënte çdo qytetar që beson që vendi po qeveriset keq nga mazhoranca e…

ANALIZA/ Pse trojanët e pranuan kalin?

Nga Artan Fuga Sa herë shoh ndonjë version filmi mbi Trojën, gjithmonë më ka lindur pyetja : Po këta trojanët kaq budallenj ishin saqë pranuan dhuratën e kundërshtarit? Si e…

Lubonja: Bombat lotsjellëse të Lu-së, pse amerikanët mbështesin politikanët autokratë

Nga Fatos Lubonja Deri ditët e fundit ambas adori amerikan Lu e la në suspens shpjegimin e deklaratës së tij se katër klane dhe njëzet familje kontrollojnë vendin. Kjo bëri…

Një lajm i mirë edhe si mësim i mirë

Nga Prec Zogaj Ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, zoti Donald Lu, nuk do të largohet në janar kur i përfundon mandati trevjeçar në detyrën që mban. Qëndrimi i tij në…

“Halli i madh që ka Lulzim Basha, Gramoz Ruçit iu desh një komandë për…”

Nga Andi BUSHATI Skena, sa teatrale aq edhe groteske, që Lulzim Basha prodhoi këtë të enjte në Kuvend, u nxitua të justifikohet, si nga përkrahësit po ashtu edhe nga kritikët…

“Bashkeqeverisja me qytetaret” nje faqe interneti me shume ose triumfi i virtuales

Ne fakt ishte lehtesisht e parashikueshme! Nje kryeminister me nje kanal privat televiziv ne Facebook, madje te emertuar “ERTV”/EDI RAMA TELEVIZION nuk kishte asnje mundesi tjeter pervec “shpikjes” se nje…

Analiza/ “Pse vendosi të flasë tani ambasadori Donald Lu dhe çfarë nuk di ende ai”

Deklaratën e fortë të ambasadorit amerikan në vendin tonë Donald Lu e komenton edhe gazetari Blendi Fevziu përmes një analize të botuar te Opinion.al. Ndërsa tregon arsyet pse ishte e…

RAPORTI/ Edhe 10 vite Shqiperia nuk do te bashkohet BE-se (video)

Shqipëria nuk do t’i bashkohet Bashkimit Europian brenda këtij 10-vjeçari. Është ky parashikimi i BMI Reasearch, kompanisë së Agjencisë së vlerësimit të riskut të kreditit, FITCH. Në raportin e siguruar…

A po shkon Saimir Tahiri drejt përplasjes me Ramën?

Nga Artur ZHEJI Në mbledhjen e hapur të grupit kuvendor të Partisë Socialiste në Kuvend, te cilën kryeministri ka vendosur ta bëjë, si e bënte dikur Berisha, pati disa sinjale…