LISTA E PLOTË/ Cilët janë filmat që triumfuan në ceremoninë e çmimeve “Oscar”….?!

“Green Book” është fituesi i çmimit Oscar të edicionit të 91-të i mbajtur në Dolby Theatre në Hollywood. Në një mbrëmje me plot emocione u dhanë çmime për plot 24 kategori. Ajo që ishte risi e kësaj nate ishte që realizuesit e këtij kompeticioni kishin vendosur që mos kishte prezantues të mirfilltë në skenë. Cermenonia e ndarjes së çmimeve ka nisur me muzikën e grupi Queen “We are the Champions” pasuar pastaj me këngë të tjera dhe me fjalime të fituesve të çmimeve dhe të ftuarve.

Pas një konkurence tepër të fortë mbrëmja magjike shpalli fitues të çmimit të madh,”filmin Green Book” si dhe plot çmime të tjera që mund ti ndiqni më poshtë.

Fituesi e Çmimeve Oscar sipas kategorive:

Filmi më i mirë: Green Book

Aktori më i mirë në rol kryesor: Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Aktorja më e mire në rol kryesor: Olivia Colman – La favorita

Aktorja më e mirë në rol dytësor: Regina King (If Beale Street Could Talk)

Aktori më i mirë në rol dytësor: Mahershala Ali – The Green Book

Filmi më i mirë i animuar: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Dokumentari më i mirë: Free Solo

Kostumografia më e mirë: Black Panther

Produksioni më i mirë: Black Panther (Hannah Beachlerer)

Kinematografia më e mirë: Roma (Alfonso Cuaron)

Stilimi dhe make up-i më i mirë: Vice

Editimi më i mirë i audios: Bohemian Rhapsody

Miksimi më i mire i audios: Bohemian Rhapsody

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj: Roma

Montazhi më i mirë: Bohemian Rhapsody

Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër: Bao

Dokumentari më i mirë, me metrazh të shkurtër: Period. End of Sentence

Efektet më të mira vizuale: First Man

Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër: Skin

Skenari më i mirë origjinal: Green Book

Skenari më i mirë i përshtatur: BlacKkKlansman

Kolona zanore më e mirë: Black Panther

Muzika – kënga origjinale: “Shalloë” A STAR IS BORN

Regjia më e mirë: Alfonso Cuaron

Loading...

Postimet e fundit nga ShkodraWeb

MOTI/ Parashikimi i sinoptikanëve për vendin tonë, e hënë 25 shkurt 2019…

Sipas...

HOROSKOPI/ Si nis kjo javë e fundit e shkurtit për ju, a do të keni fat…?!

Dashi...

FOTO/ I riu 31- vjeçar nga Shënkolli i Lezhës nis kurimin në Itali, solidariteti i shqiptarëve i jep shpresë Gentian Ndojit…

Përshëndetje...

Close