Kuvendi i ri/ Cilet jane deputetet me te vjeter dhe ata pa shkolle te kryer akoma

Sali Berisha, Gramoz Ruçi dhe Pandeli Majko janë tre deputetët më të vjetër të Parlamentit të ri 2017-2021.
Të tre politikanët me eksperiencë kanë qenë prezent në jetën politike, por edhe në jetën Parlamentare. Seanca e parë e Kuvendit, e cila do të nis në javën e tretë të muajit shtator do të çelet nga deputeti më i vjetër i Kuvendit, nëse këtë do ta pranojë ish-kryeministri Sali Berisha.
Parlamenti që doli nga zgjedhjet e 25 qershorit, u “spastrua” nga liderët politik nga ata që cilësoheshin si “xhaketat e vjetra”.
PS-ja nuk rikandidoi për mandat të ri, Namik Doklen, Arta Daden, Valentina Leskajn, kurse PD-ja “eliminoi” deputetë me eksperiencë si Jozefina Topalli, Arben Imami apo Astrit Patozi, Genc Ruli etj. TË RINJTË Kuvendi i ri do të ketë një përfaqësim interesant këtë legjislaturë, pasi do të ketë 4 deputetë të rinj, të cilët janë ende student.
Tre deputete femra janë dy në listën e Lëvizjes Socialiste për Integrim, që janë Kejdi Mehmeti dhe Floida Kërpaçi, ndërsa studentja e tretë është deputetja e PDIU-së në Dibër, Reme Lala. Mehmeti vazhdon studimet për Inxhinieri, Kërpaçi për mjekësi dega Farmaci, kurse deputetja Lala vazhdon studimet për degën Financë.
Ndërsa studenti i katër, por që ka mandat deputeti është Anduel Xhindi. Sipas CVsë së tij të dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Xhindi ka deklaruar se po vazhdon fakultetin e Ekonomisë që prej vitit 2006, por ende nuk e ka përfunduar atë, shkruan Panorama.