Foto/ Kapen arme dhe municione ne kufirin greko- shqiptar

Policia ka sekuestruar armë dhe municione në afërsi të kufirit greko-shqiptar gjatë një operacioni. Sipas medieve greke, një patrullë policie diktoi tre persona me çanta që po lëviznin në këmbë. Pasi u pikasën nga policia, tre personat që kishin armët dhe municionet, që dyshohet se janë shqiptarë u larguan me shpejtësi duke braktisur çantat. Policia konstatoi se në çantat e tyre kishte 3 armë automatike kallashnikov, 11 granata defensive, 33 detonatorë dhe 5 kallëpe me dinamit me peshë 1,05 kg.
Policia e Janinës vijon kërkimet për identifikimin dhe arrestimin e personave që po trafikonin armët dhe municionet nga Shqipëria në Greqi.
U sekuestruan
3 kallashnikovë
11 granata
33 detonatorë
5 kallëpe tritol
1593 fishekë