Dita e tretë e 2022- it nis me lëkundje termeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra dhe sa magnituda e tij…

Minutat e para të 3 janar 2022 kanë nisur me lëkundje termeti në Shqipëri. Sipas Qendrës Europiane për Monitorimin e Termeteve, ka qenë ora 00.38 kur toka shqiptare është lëkundur.

Termeti është ndjerë në zonën e bregdetit dhe konkretisht 8 km në PerëndimVeriPërendim të Lezhës dhe 57 km në Veri të Durrësit. Thellësia e lëkundjes ishte 8 km.


Fillimisht magnituda u regjistrua 3 sipas shkallës Rihter ndërsa më pas është ridimensionuar në 2.9. Nuk ka raportime për dëme të anjë lloji.

Lëkundja e termetit është ndjerë edhe në Shengjin, sipas asaj që është publikuar edhe në rrjetet sociale. /ShkodraWeb/

Open

Close