“Basha të tregojë me kë i ndau paratë”, Berisha tregon bisedën me kryedemokratin: Rama e mban peng me Toyota-Yaris

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar kryedemokratin Lulzim Basha lidhur me çështjen e Toyota Yaris. Nga foltorja në Burrel, ish-lideri i PD-së thotë se Basha e paralajmëroi ardhjen e makinës me 5 mln euro disa ditë përpara se ndodhte.

Sipas ish-kryeministrit, erdhën 1.5 mln euro më pak se sa kishte paralajmëruar kryedemokratit. Berisha i bën thirrje Bashës që të sqarojë shqiptarët nëse i ka ndarë paratë me Taulant Ballën ose jo.

“Është e vërtetë që i ka përmendur Toyota Yarisin në Parlament. Por është e vërtetë që ai e mban peng me Toyota Yarisin Lulzim Bashën. Prandaj Basha dil dhe sqaro aferën e Toyota Yarisin, ndave apo jo para me Taulant Ballën në atë aferë. Tani, më falni se na ngrihet një ditë të martë në Parlament dhe thotë se ditën e shtunë do vijnë Toyota-t e mbushura me 5 mln euro.

Ku e mësove këtë i thashë. Më informuan më tha. Mirë, eurot erdhën por e çuditshëm është që ato nuk u kthyen. I thashë pse nuk u kthyen ato eurot pasi e njoftove ti? Epo ndiqeshin me GPS tha. Çudi kjo punë i them unë. Tani eurot nuk u kthyen prapsht, ndonëse kishin 3 ditë kohë për të ikur në Australi. Erdhën në Durrës 1.5 mln më pak. Kanë ardhur disa herë hetuesit belgë, dhe zoti Basha u fshihet dhe nuk shkon që të hetohet.


Rama nëse t’i përmend do të thotë se të mban peng. 3 muaj më parë e marr në telefon dhe i them, 3 gjykatës në Gjykatën e Lartë, Sokol Sadushi, Ervin Pupe dhe Ilir Panda kanë bërë vetingun, dalin të krimbur dhe ja kanë fshehur vetingun. Më tha prit mos u ndje njëherë ti se po merrem unë me këtë punë” – tha Berisha.

Open

Close