“Ndeshjet e Botërorit do të zgjasin 100 minuta”, FIFA del me deklaratë zyrtare pas lajmeve të publikuara…

Ditët e fundit në media është përfolur se FIFA po mendon të bëjë disa ndryshime të rëndësishme në ndeshjet e Kupës së Botës. Një prej ndryshimeve ishte që ndeshjet nuk do të luheshin më 90 minuta, por do të zgjateshin dhe do të luheshin 100 minuta.

Duke parë zhurmën e madhe të krijuar ditët e fundit, FIFA ka shuar të gjitha dilemat dhe ka dalë me një njoftim zyrtar duke theksuar se asnjë nga këto ndryshime nuk do të bëhen gjatë sfidave të Kupës së Botës dhe ndeshjet do të luhen si normalisht me nga 90 minuta.


Deklarata e FIFA-s:

Pas disa raportimeve dhe thashethemeve të përhapura sot, FIFA dëshiron të sqarojë se nuk do të ketë ndryshime në rregullat në lidhje me kohëzgjatjen e ndeshjeve të futbollit për Botërorin FIFA 2022, Katar apo ndonjë kompeticion tjetër.