DOSSIER – “Enver Hoxha detyron rreth 100 shqiptarë të ndahen me gratë e tyre ruse”, shtypi francez në 1962- in…

“Paris-presse” ka botuar, të dielën e 14 janarit 1962, në ballinë, një shkrim në lidhje me vendimin mizor të regjimit diktatorial të Enver Hoxhës ndaj shqiptarëve të martuar asokohe me…

DOSSIER – “Nga sot nuk njoh as padishah e as Stamboll”, Hodo Sokoli dhe 50 oficerë me origjinë shqiptare në 1880…

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, në faqen n°2, letrën kurioze, të botuar pak kohë më parë në gazetën austriake, “Tageblatt”, në lidhje me…

DOKUMENTI – Si u “harrua” në mórg në Paris Esat Pasha edhe një vit pas áténtátit të Avni Rustemit…

“Le Matin” ka botuar, të martën e 25 tetorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me trupin e pajetë të Esat Pashë Toptanit, më shumë se një vit…

“Shqipëria ka shpallur pavarësinë, ja firmëtarët!”, publikohet shkrimi i rrallë i gazetës shkodrane, i pari në shqip

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 12 majit 1880, në faqen n°2, shkrimin e gazetës “Deutsche Zeitung” në lidhje me shpalljen asokohe të pavarësisë së…

DOKUMENTI – Kur 19-vjeçari Ahmet bej Mati (Zogu), armik i betuar i Toptanit mori drejtimin e Tiranës në emër të princ Vidit

“Le Temps” ka botuar, të enjten e 18 qershorit 1914, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me cilësitë (aftësitë) e Ahmet Zogut, kur ai ishte vetëm një 19 vjeçar,…

DOSSIER – “Fuqitë kanë rënë dakord që…!”, ç’thoshte Ismail Qemali në 1913-n: Shkodra duhet të jetë shqiptare…!

“Le Matin” ka botuar, të mërkurën e 2 prillit 1913, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me opinionin e Ismail Qemalit mbi çështjen e Shkodrës, të cilin, Aurenc Bebja,…

FOTO/ Të huajt kamping në Shqipëri para 80 viteve në Shqipërinë e mbretit Ahmet Zogu…

Revista franceze “L’Escargot : campeurs du Touring-club de France” ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938, një shkrim tepër të veçantë mbi eksperiencën e kampingut në Shqipëri të dy…

FOTOLAJM/ “Enver Hoxha arrestohet për tradhti….”, kur gazeta franceze jepte lajmin e bujshëm…

“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 29 korrikut 1954, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arrestimin e Enver Hoxhës, pas akuzave të rënda të Mehmet Shehut, të cilin,…

DOSSIER/ Çfarë shkruanin mediat franceze më 1939 për vizitën e mbretëreshës Geraldinë në Orlean…

“La Dépêche du Berry” ka botuar, të mërkurën e 23 gushtit 1939, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me vizitën e mbretëreshës Geraldinë në qytetin francez të Orleanit, të…

“Po mësoj zanatin e vjehrrit”, çfarë tregonte njerku dhe vëllai i Geraldinës pas dasmës mbretërore në Shqipëri…

Nje rrefim interesant, ai i njerkut dhe vellait te mbretereshes Geraldine, dhene gazetarit René Dunan te “Ce soir”, në lidhje me dasmën mbretërore të zhvilluar në Shqipëri. Rentier në Nice,…

FOTO TË RRALLA/ Ja si e prezantonte shtypi francez në 1913- ën Skenderbeun dhe Donika Kastriotin…

“Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht 1913, dy portrete të rralla, të Skënderbeut dhe Donikës, të mundësuara asokohe nga historiani francez, Germain Lefèvre-Pontalis (1860 – 1930), të cilat, Aurenc…

FOTO/ Zbulohen fotot e rralla të Geraldinës 22-vjeçe, kur vizitoi për herë të parë Shqipërinë- ishte e fejuar me Zogun…

Gazeta franceze “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut…

Open

Close