Zbulohen sinjale radioje jashtë galaktikës sonë…

Astronomët kanë zbuluar valë radioje të përsëritura nga thellësitë e hapësirës. Shkencëtarët e universitetit ”British Columbia”, në Kanada, kanë hasur radio sinjale nga një burim i largët rreth 1,5 miliardë vite dritë.

Sinjalet janë përcaktuar me radio teleskopin e quajtur CHIME në luginën Okanagan. Astrofizikantja e këtij universiteti, Ingrid Stairs theksoi se mund të ketë ende nga këto valë në thellësitë e hapësirës.

Ajo shtoi se do të mund të kuptojnë se nga vijnë dhe nga çfarë shkaktohet vetëm nëse zbulojnë më shumë burime. Valët e fuqishme të radios për herë të parë ishin zbuluar me radioteleskopin ”Parkes”, në Australi në vitin 2007.

Loading...

Postimet e fundit nga ShkodraWeb

ANALIZA/ Ja përse çështja shqiptare është në një udhëkryq të rrezikshëm…

Rusia...

Lika do të provojë edhe dy futbollistë- Vllaznia merkato te Partizani, ja kush pritet të zyrtarizohet…

Java...

Pas 40 viteve arrati, vihet në pranga i shumëkërkuari italian Cesare Battisti (detajet)

Italiani...

Close