Vllaznia pas 4 viteve rikthehet në finale të kampionatit, kalon Tiranën dhe gjen Teutën përballë…

Vllaznia shkon ne finale. Basketbollistet shkodrane u kane dhuruar shume emocione sonte vetes se tyre, por edhe tifozeve te pranishem ne pallatin e sportit “Qazim Dervishi” duke mundur Tiranen 71-69.

Ka qene nje ndeshje e cila i ka patur te gjitha brenda. Vendasit e nisen me mire ate fale edhe 5 gjuajtjeve te sakta per tre pike te Buttler duke bere qe perioda e pare te mbyllej 20-18 ne favorin e tyre.


Ne te dyten jane disa gabime te njepasnjeshme te lojtareve te Vllaznise te cilet shfrytezohen nga Tirana e cila e kalon rezultatin e saj ne 35-31 duke shkuar ne pushimin e ndeshjes me 4 pike epersi.

E treta nis me nje autokritike te Vllaznise qe pa kaluar shume arrin te barazoje rezultatin, madje te kaloje ne avantazh dhe me pas eshte loje nervash per te dy ekipet. Nje epersi qe thellohej, ngushtohej por edhe barazohej.

Perioda e fundit do ta shtonte ankthin. Vllaznia 10 sekonda para fundit udheheq 71-69 dhe aksioni eshte i bardhebluve por poshte koshit ne fund Vogli gabon duke bere qe e gjithe ndeshja te mbyllej me ate rezultat.

Kaq ka mjaftuar qe ne pallatin e sportit “Qazim Dervishi” te shpertheje festa. Vllaznia eshte ne finale pas 4 vitesh dhe tashme do te synoje fitimin e titullit kampion. Pasditen e sotme, ata qe kane kontribuar me se shumti ne kete sukses te kuqebluve kane qene “Vllaznit Ultras” te cilet kane qene te mrekullueshem me mbeshtetjen ne adrese te skuadres se tyre te zemres.