Video/ Zjarr ne fshat, digjen 20 hektare toke

Për shkak të motit të nxehtë, zjarret nuk kanë të sosur në mbarë vendin. Një zjarr masiv ka rënë në afërsi të fshatit Hundkuq në qytetin e Gjirokastrës.
Gazetarja Brikena Metaj ka raportuar për BalkanWeb, se në ndihmë të zjarrfikësve kanë shkuar dhe helikopteri dhe forcat ushtarake.
Drejtuesi i operacionit, Kujtim Bizhga, pohon se zjarri ka nisur drejt mesditës. Deri tani sipërfaqja e djegur llogaritet deri në 20 hektarë.
Vendi i djegur që ndodhet rreth 1 km larg nga fshati Hundkuq ka bimësi të dendur./balkanweb.com/