VIDEO – “Rama ka qenë dy herë në burg në Francë në vitet 1992-1996”, Berisha citon koleksionistin Gjergji Thimio

Ish-kryeministri Sali Berisha  i është kthyer sot një teme që është shfaqur në median shqiptare në muajin tetor të vitit 2019. Duke cituar një intervistë të Gjergji Thimo, ish- kryeministri ka thënë se sipas koleksionistit, Edi Rama është dënuar dy herë në francë për shitje ikonash kontrabandë në Francë. Deklarimet e Berishës kanë ardhur në emisionin Opinion, ndërsa ka shtuar se “pse Edi Rama nuk e kallëzon penalisht Gjergji Thimion por Sali Berishën që ka cituar disa artikuj në Facebook”.


Sali Berisha: Më e rënda është kjo apo akuza që i bën Gjergji Thimo që i thotë, Edi Rama je burgosur dy herë në Francë. Një minutë, a do të jap mesazhet. Jam i autorizuar prej tij. Thimo thotë se jam gati për ndjekje penale nëse kjo nuk faktohet. Thimo thotë se Rama ka qenë dy herë në burg në Francë në vitet 1992-1996, për shitje ikonash të vjedhura. Për hirë të së vërtetës, Fatos Nano ka thënë se e mora nga Parisi thuapiste teksa shiste ikona. Del dhe Fatos Nano jo vetëm Gjergji Thimo.

Blendi Fevziu: Nëse Rama ka qenë në burg e nuk e ka në deklaratën e dekriminalizimit kjo radikalizon të gjithë situatën. Ajo që ju thoni është që Rama të ndiqet penalisht nëse është e vërtetë.

Sali Berisha: Unë nuk them sepse nuk e di, nuk kam qenë. Këtë që po them unë e ke në intervistën të dhënë Roland Qafokut, është me zë e figurë. A nuk është Thimo për tu hedhur për gjyq. A nuk e pyet Martin Henz publikisht Ramën, ke qenë apo nuk ke qenë në burg për ikonë anë Paris. A u përgjigj gjë Rama? Unë nuk po them as që ka qenë as që nuk ka qenë. Unë po them se është akuzuar me zë e çdo gjë se ka qenë në burg për shitje ikonash të vjedhura. Kjo foto shikojeni vet. Nuk është vizatim.

Blendi Fevziu: Nuk i dalin flokët ashtu doktor, si Cruella Demon

Sali Berisha: Kur dalin flokët ashtu? Flokët dalin ashtu në burg, se aty mund të bësh ç’të duash dhe në spital dhe aty dalin. Ky padit Sali Berishën 13 herë sepse ka pas shpif për 23 mijë dollarë, ky nuk hedh Gjergji Thimon që thotë me zë e figurë që thotë ke qenë në burg për ikona të vjedhura. Por, të paktën një përgënjeshtrim bëhet e të thojë që po trillon dhe unë të çoj në gjyq derisa të faktohet. /Opinion/

Për t’u bërë pjesë e grupit ShkodraWeb Media mjafton të klikoni: Join Group" dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi ShkodraWeb Media ju mirëpret!